Úvod Spoločnosť Zomrel slávny fínsky skokan na lyžiach Matti Nykänen

Zomrel slávny fínsky skokan na lyžiach Matti Nykänen

Foto: archív

Vo veku 55 rokov zomrel štvornásobný olympijský víťaz v skokoch na lyžiach Matti Nykänen. Príčina úmrtia legendárneho fínskeho športovca nie  je známa, informovala oficiálna stránka Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

Nykänen ako jediný v histórii získal všetkých päť veľkých trofejí v skokanskom svete – zlato na ZOH, zlato na MS v skokoch i v letoch, triumf na Turné štyroch mostíkov a celkový triumf vo Svetovom pohári.

„Lietajúci Fín“ prvýkrát triumfoval na ZOH na veľkom mostíku v roku 1984 v Sarajeve, kde pridal aj striebro na strednom, o štyri roky neskôr už zvíťazil na oboch a pridal zlato aj v tímovej súťaži.

Matti Nykänen v roku 1982. (Foto: archív)

Na MS získal sedem prvenstiev a celkovo 14 medailí (6+2+6). Celkový triumf v SP dosiahol v roku 1983, 1985, 1986 a 1988, na Turné 4 mostíkov v rokoch 1983 a 1988. Dokopy dosiahol v SP 46. víťazstiev. Kariéru skončil v roku 1991.

O slávnom skokanovi sa vedelo, že holdoval alkoholu. Opitý bol vraj mnohokrát aj počas športových podujatí, napriek tomu podával skvelé výkony a vyhrával. Po skončení kariéry sa jeho problémy s alkoholom prehĺbili, čomu zodpovedali zdravotné následky. V roku 2004 ho odsúdili na 26 mesiacov vo väzení za pokus o zabitie. O dva roky neskôr na šesť mesiacov za týranie manželky, tú mal napadnúť aj v roku 2010 s nožom v ruke a odsedel si 16 mesiacov.

So svojou partnerkou Susannou Ruotsalainenovou. (Foto: archív)

„Zomrela legenda tohto športu. Hlboko súcitím s jeho najbližšou rodinou a kamarátmi,“ vyhlásil prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. „Fínske skoky na lyžiach? To bol Matti Nykänen. Bol môj vzor a jeden z hlavných dôvodov, prečo som začal skákať. Bol veľkou osobnosťou. Nerobil si hlavu z toho, čo si o ňom myslia ostatní,“ poznamenal Janne Ahonen, dvojnásobný víťaz Svetového pohára a päťnásobný šampión Turné štyroch mostíkov.

Denník Bild priniesol vyjadrenie Nemca Svena Hannawalda, ktorý v sezóne 2001/2002 vyhral všetky štyri podujatia Turné štyroch mostíkov: „Som zdrvený. Ako malý chlapec som sa naňho pozeral v televízii. Jeho výkony boli ohromujúce. Žiaľ, nemal ľahký život.“

Skokanská legenda Matti Nykänen (1963 – 2019):