Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrel spoluobjaviteľ vírusu HIV a kritik očkovania proti koronavírusu Luc Montagnier

Zomrel spoluobjaviteľ vírusu HIV a kritik očkovania proti koronavírusu Luc Montagnier

Luc Montagnier (1932 - 2022). Foto: archív

Luc Montagnier, spoluobjaviteľ vírusu HIV a nositeľ Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu zomrel vo veku 89 rokov v nemocnici v Neuilly-sur-Seine na okraji Paríža. Montagnier dostal Nobelovu cenu spolu Françoise Barré-Sinoussiovou v roku 2008 za spoločnú prácu v Pasteurovom inštitúte v Paríži na izolovaní vírusu HIV.

Ich práca bola kľúčová pre vývoj testov a antiretrovirálnych liekov proti tomuto patogénu. Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) sa dostal do pozornosti verejnosti v roku 1981, keď lekári spozorovali nezvyčajné úmrtia medzi mladými homosexuálmi v Kalifornii a New Yorku.

Montagnier sa snažil izolovať pôvodcu tohto ochorenia, pričom súperil s americkým vedcom Robertom Gallom. Za spoluobjaviteľov vírusu HIV sa dnes považujú obaja. V posledných rokoch bol Montagnier čoraz väčším kritikom očkovania a bol aj odporcom vakcinácie proti koronavírusu.

Bol jednou z prvých známych osobností, ktoré tento vírus označili za umelo vytvorený. Montagnier ďalej upozorňoval, že nové varianty koronavírusú sú s veľkou pravdepodobnosťou výsledkom vakcinácie proti koronavírusu.