Úvod Ľudia Zomrel svetoznámy vedec Stephen Hawking

Zomrel svetoznámy vedec Stephen Hawking

Foto: archív

Popredný britský teoretický fyzik Stephen Hawking, jeden z najuznávanejších svetových vedcov, zomrel vo veku 76 rokov. Úmrtie potvrdil hovorca rodiny. Aj keď jeho telo paralyzovala choroba, jeho geniálna myseľ slobodne prekračovala čas a priestor. „Bol to veľký vedec a výnimočný muž, ktorého práca a posolstvo budú žiť mnoho rokov,“ uviedli vo vyhlásení jeho deti Lucy, Robert a Tim.

Najznámejší teoretický fyzik svojich čias Hawking písal o záhadách vesmíru, času a čiernych dierach tak zrozumiteľne, že jeho kniha „Krátke dejiny času“ sa stala svetovým bestsellerom. Vďaka tomu sa on sám podľa hodnotenia mnohých odborníkov a médií stal jednou z najväčších vedeckých celebrít od čias Alberta Einsteina.

Na Hawkingovo telo zaútočila amyotrofická laterálna skleróza (ALS), keď mal 21 rokov. Ohromoval lekárov, keďže spočiatku mu predpovedali, že bude žiť už len dva roky. Napriek tejto vo väčšine prípadov smrteľnej chorobe žil ešte vyše 50 rokov. Informáciu priniesli tlačové agentúry AP a DPA a britské médiá.