Úvod Z DOMOVA Zomrela bábkoherečka Emília Tomanová, ktorá vdýchla život televíznemu Drobčekovi

Zomrela bábkoherečka Emília Tomanová, ktorá vdýchla život televíznemu Drobčekovi

Emília Tomanová (1935 - 2022) s legendárnym Drobčekom. (Foto: archív)

Vo veku 87 rokov zomrela v Bratislave bábkoherečka Emília Tomanová, ktorá prepožičala svoj hlas desiatkam detských postavičiek. Medzi najznámejšie patria televízny Drobček z relácie Ma-tel-ko či Puf a Muf.

Emília Tomanová sa narodila 25. marca 1935 vo Valticiach. S bábkami bola spojená od čias stredoškolských štúdií. Študovala grafiku na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave, následne výtvarníctvo i bábkoherectvo na Bábkarskej katedre DAMU v Prahe.

Ako výtvarníčka je podpísaná len pod jednou inscenáciou Sedem farieb dúhy (ŠBD, 1959). Oddala sa bábkoherectvu. Celý svoj profesionálny život (1959 – 1991) prežila v bratislavskom Štátnom bábkovom divadle (dnes Bratislavské bábkové divadlo). Krátko zastávala i funkciu umeleckej šéfky súboru.

Jej bábkoherecké výkony boli známe prepracovanosťou a detailnosťou, prejavovala sa v nich znalosť detského adresáta. V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly, často zvieracie, ktoré vytvárala i vďaka svojmu špecifickému hlasovému prejavu.