Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrela česká herečka Hana Maciuchová

Zomrela česká herečka Hana Maciuchová

Hana Maciuchová. (Foto: archív)

Vo veku 75 rokov zomrela v Olomouci po vážnej chorobe známa česká herečka Hana Maciuchová. Narodila sa 29. novembra 1945 v Šternberku. Počas štúdia na gymnáziu sa venovala ochotníckemu divadlu a bola členkou Studia pri Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci. Po strednej škole nastúpila na pražskú Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení, ktorú absolvovala v roku 1968.

Účinkovala v množstve divadelných, televíznych a filmových úloh. Bola dlhoročnou členkou pražského Divadla na Vinohradoch, kde si zahrala napríklad v inscenáciách Poprask na lagune, Cyrano z Bergeraku či Jedno jaro v Paříži.

Z filmových snímok ju preslávila úloha Olgy Scheinpflugové vo filme Člověk proti zkáze (1989), no účinkovala napríklad aj vo filmoch Lucie, postrach ulice či Samotář“. Naposledy ju diváci mohli vidieť v tragikomédii Tátova volha (2018).

Zahviezdila v legendárnom sriáli Nemocnice na kraji města, ale aj v ďalších: Chalupáři, Žena za pultem, Ulice či Krkonošské pohádky. Často spolupracovala s rozhlasom, kde napríklad zahrala Šeherezádu v Príbehoch tisíc a jednej noci. Okrem toho sa venovala aj dabingu a pôsobila aj ako pedagogička na konzervatóriu.