Úvod Ľudia Zomrela kráľovná soulu Aretha Franklinová

Zomrela kráľovná soulu Aretha Franklinová

Foto: archív

Vo veku 76 rokov zomrela svetoznáma americká soulová speváčka Aretha Franklinová. Príčinou smrti bola rakovina pankreasu v pokročilom štádiu, informovala agentúra AP. Podľa vyhlásenia rodiny sprostredkovaného agentúre AP jej hovorkyňou Gwendolyn Quinnovou zomrela Franklinová vo svojom dome v Detroite vo štvrtok ráno o 09:50 h miestneho času.

„V jednom z najtemnejších okamihov nášho života nemôžeme nájsť vhodné slová na to, aby sme vyjadrili bolesť v našom srdci. Stratili sme hlavu a oporu našej rodiny,“ uvádza sa vo vyhlásení rodiny zosnulej.

Aretha Franklinová, viacnásobná držiteľka ceny Grammy, ktorej kariéra trvala šesť desaťročí, bola v posledných dňoch života obklopená svojimi najbližšími. Rodina speváčky, ktorá sa v poslednom čase zdržiavala už len doma, požiadala nedávno verejnosť o „modlitby a rešpektovanie súkromia“.

Iba dva dni pred smrťou speváčku s legendárnym mezzosopránovým hlasom osobne navštívil hudobník Stevie Wonder, rozlúčiť sa s ňou boli aj reverend a bojovník za ľudské práva Jesse Jackson a Franklinovej bývalý manžel, herec Glynn Turman. Franklinovej, ktorú nazývali „kráľovnou soulu“, diagnostikovali v roku 2010 rakovinu. Posledný raz vystupovala vlani v novembri pre Nadáciu Eltona Johna na podporu výskumu AIDS v New Yorku.

Franklinová podľa životopiscov zdedila silný hlas a a sebavedomý prejav po otcovi, ktorý bol známym charizmatickým kazateľom. Počas svojej dlhej kariéry získala 18 cien Grammy vrátane ocenenia za celoživotný prínos. V roku 1987 sa stala prvou ženou, ktorú uviedli do Rokenrolovej siene slávy. V roku 2005 jej udelili Prezidentskú medailu slobody – najvyššie civilné vyznamenanie v USA.

Medzi jej najväčšie hity patria Respect (1967), (You Make Me Feel Like) A Natural Woman (1968), I Say a Little Prayer (1968), Day Dreaming (1972), Jump to It (1982), Freeway of Love (1985), Who’s Zoomin Who (1986), A Rose Is Still A Rose (1998) či I Knew You Were Waiting (For Me) – duet so zosnulým britským popovým spevákom Georgeom Michaelom z roku 1987.

Aretha Franklin – Respect:

Aretha Franklin & George Michael – I Knew You Were Waiting (For Me):