Úvod Ľudia Zomrela operná diva Montserrat Caballéová

Zomrela operná diva Montserrat Caballéová

Foto: archív

Vo veku 85 rokov zomrela svetoznáma španielska operná speváčka Montserrat Caballéová. Diva skonala v nemocnici vo svojom rodnom meste Barcelona. Podľa miestnych médií bola Caballéová hospitalizovaná od konca septembra a sužovali ju problémy so žlčníkom.

Caballéovej soprán bol všeobecne považovaný za jeden z najznámejších operných hlasov v histórii. V roku 1987 sa preslávila aj v oblasti populárnej hudby, keď s britským rockovým spevákom Freddiem Mercurym naspievala duet „Barcelona“, ktoré sa neskôr stalo oficiálnou hymnou letných olympijských hier v Barcelone.

Freddie Mercury & Montserrat Caballé – Barcelona:

Caballéovej umelecká kariéra trvala viac ako 50 rokov a dosiahla počas nej medzinárodné úspechy. Speváčka mala so španielskym tenoristom Bernabém Martím, za ktorého sa vydala v roku 1964, dve deti. Podľa denníka Mirror sa predpokladá, že pohreb Caballéovej bude v pondelok. Miesto jej posledného odpočinku zatiaľ nie je známe.

María de Montserrat Bibiana Concepción Caballé i Folch sa narodila v Barcelone 12. apríla 1933. V katalánskom meste vyštudovala v roku 1954 konzervatórium. Jej spevácke začiatky sa spájajú so švajčiarskym mestom Bazilej, kde v roku 1956 debutovala postavou Mimi v opere Bohéma Giacoma Pucciniho. Od roku 1959 pôsobila v Brémach. V roku 1962 sa presťahovala späť do Barcelony.

Foto: archív

Medzinárodný úspech získala Katalánčanka Montserrat Caballéová v roku 1965, keď v krátkom čase naštudovala titulnú rolu koncertnej verzie Donizettiho opery Lucrezia Borgia v Carnegie Hall v New Yorku. Pôvodne ju mala spievať Marilyn Horneová, ktorá to však pre hlasovú indispozíciu odmietla. Zastúpila ju teda dovtedy neznáma operná speváčka.

Newyorské publikum očarila Caballéová natoľko, že si po svojom výkone vyslúžila dvadsaťminútový neutíchajúci potlesk. Newyorský Herald Tribune priniesol oslavné titulky a prirovnával ju k Marii Callasovej. Montserrat Caballéovú začali oslovovať zástupcovia veľkých operných spoločností a operných domov po celom svete.

Montserrat Caballé – O mio babbino caro:

Od toho času spievala vo všetkých prestížnych operných domoch a koncertných sálach sveta: v Opere La Scala v Miláne, v Metropolitnej opere v New Yorku, Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne, Parížskej Opere, Gran Teatro del Liceo v Barcelone, v Boľšom teatre v Moskve či v Opera San Francisco.

Repertoár Montserrat Caballéovej bol rozsiahly, počet jej divadelných rolí dosiahol približne deväťdesiat. Spievala všetky významné úlohy štandardného repertoáru, ale najznámejšou a najobdivovanejšou sa stala pre svoj belcantový repertoár. Operná diva si v októbri 2007 v Mníchove prevzala nemeckú hudobnú cenu Echo Klassik za celoživotné dielo.

V októbri 2012 ju v ruskom Jekaterinburgu postihla mozgová príhoda, ktorá si vyžiadala pozastavenie všetkých umeleckých aktivít speváčky na tri mesiace. Katalánčanka, ktorá mala zdravotné problémy opakovane aj v minulosti, ani po tejto udalosti nepomýšľala na skončenie hviezdnej kariéry a príležitostne vystupovala vo viacerých krajinách.

Montserrat Caballéová 1933 – 2018: