Úvod ZO ZAHRANIČIA Zotrvanie vojsk USA v Sýrii je medzinárodný banditizmus, tvrdí Kremeľ

Zotrvanie vojsk USA v Sýrii je medzinárodný banditizmus, tvrdí Kremeľ

Foto: archív

Ruské ministerstvo obrany označilo plán Spojených štátov na zachovanie a posilnenie svojej vojenskej prítomnosti na ropných poliach na východe Sýrie za „medzinárodný banditizmus“. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ruský rezort obrany vo svojom stanovisku zdôraznil, že USA nemajú nijaký mandát, či už medzinárodný, alebo na základe amerických zákonov, na to, aby posilnili svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii.

„Preto sú terajšie kroky Washingtonu, teda obsadzovanie ropných polí na východe Sýrie a zotrvávanie na danom území, jednoducho aktom medzinárodného banditizmu,“ uviedlo ruské ministerstvo vo vyhlásení. Americká armáda a súkromné bezpečnostné služby chránia podľa ministerstva na východe Sýrie pašerákov, ktorí mesačne zarábajú viac ako 30 miliónov dolárov (približne 27 miliónov eur).

Ministerstvo obrany Spojených štátov vyhlásilo, že plánuje posilniť prítomnosť americkej armády v severovýchodnej časti Sýrii, aby mohla ochrániť miestne ropné polia pred hrozbou opätovného obsadenia bojovníkmi teroristickej organizácie Islamský štát v prípade, že by prišlo k jej oživeniu.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil, že Spojené štáty stiahnu všetkých svojich vojakov zo severovýchodnej Sýrie, kde slúžili ako „nárazník“ medzi SDF pod vedením Kurdov, sýrskymi vládnymi silami a tureckou armádou. Krátko nato však vyhlásil, že malá časť amerických vojakov zostane v tejto oblasti, aby chránili ropné polia.