Úvod ZO ZAHRANIČIA Zreštaurovaný Alexandrovský palác v Petrohrade znovu otvoria v lete 2020

Zreštaurovaný Alexandrovský palác v Petrohrade znovu otvoria v lete 2020

Foto: archív

Alexandrovský palác v Petrohrade, ktorý bol posledným domovom ruského cára Mikuláša II. predtým, ako ho s celou rodinou zastrelili boľševici, bude po nákladnej rekonštrukcii znovu otvorený pre verejnosť na budúci rok v lete. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Palác, všeobecne považovaný za jedno z najlepších diel talianskeho architekta Giacoma Quarenghiho, vznikol koncom 18. storočia pre budúceho cára Alexandra I. a v roku 1905 sa stal stálou rezidenciou posledného ruského cára. Sídlo, situované na okraji bývalého cárskeho hlavného mesta Petrohrad, začali rekonštruovať v roku 2012 a pre verejnosť ho kompletne uzavreli o tri roky neskôr.

Jeho prvých osem miestností bude po obnove opätovne sprístupnených v júni alebo júli 2020, uviedla hovorkyňa štátneho múzea Carskoje Selo, ktoré spravuje túto rozsiahlu novoklasicistickú stavbu. Náklady na jej obnovu dosiahli doteraz v prepočte približne 28 miliónov eur. Revitalizačné práce sa týkali najmä podlahy, stropov a tapisérií.

Z Alexandrovského paláca boli Mikuláš II. s cárovnou a deťmi v auguste 1917 po štátnom prevrate deportovaní do exilu v sibírskom meste Toboľsk. Rodinu následne premiestnili do Jekaterinburgu, kde jej všetkých členov o rok nato zavraždili. Alexandrovský palác sa počas 2. svetovej vojny vyhol zničeniu a sídlilo v ňom nacistické vojenské veliteľstvo, pričom okolie paláca slúžilo ako vojenský cintorín.