Úvod Z DOMOVA Zrušenie práva veta v EÚ je snahou vyrovnať sa s Ficom, Orbánom...

Zrušenie práva veta v EÚ je snahou vyrovnať sa s Ficom, Orbánom či Morawieckim, myslí si šéf Smeru

Robert Fico. (Reprofoto: Michaela Kolimárová)

Zrušenie jednomyseľnosti pri rozhodovaní premiérov a prezidentov na pôde Európskej únie, teda odobranie práva veta členských krajín, je pre stranu Smer-SD neprekročiteľnou červenou čiarou. Vyhlásil to predseda strany Robert Fico.

Reagoval tak na vyjadrenia niektorých európskych politikov, ktorí túto zmenu presadzjú. Je medzi nimi aj nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz. Ako vyhlásil, v súvislosti s vojnou na Ukrajine podporuje “jednotnejšiu a geopolitickejšiu Európsku úniu”.

Ak únia chce, aby ju svet súperiacich superveľmocí bral vážne, nemôže si podľa spolkového kancelára dovoliť, aby jednotlivé členské krajiny mohli využívať právo veta v oblasti zahraničnej politiky.

„Veľkí západní lídri si neuvedomujú, akému nebezpečenstvu vystavujú budúcnosť celej EÚ, ak diskusiu o možnom zrušení jednomyseľnosti okamžite nezastavia,“ uviedol Fico. Dôvera v inštitúcie EÚ je podľa neho dnes tak či tak už ohnutá ako luk pred prasknutím.

Fico tvrdí, že právo veta členských krajín EÚ má obrovský význam v praktickom živote. „Robí EÚ silnejšou, lebo núti hľadať všetky členské štáty dobré kompromisy, zohľadňujúce tak záujmy celku, ako aj štátov,“ vyhlásil a doplnil, že Smer-SD je za takúto silnú a vzájomne sa rešpektujúcu EÚ.

„Ak nás však niekto pripravuje na deň, keď nám oznámia, že členské štáty, ktoré nahlas hovoria o suverenite a národných záujmoch pri rešpektovaní spoločných cieľov EÚ, sa budú musieť mlčky pozerať na valec väčšiny v EÚ, tak tento deň bude začiatkom najkomplikovanejšej budúcnosti EÚ v celej jej histórii,“ pokračoval Fico.

Dodal, že predstavitelia Smeru-SD často na verejných stretnutiach odrážajú útoky proti EÚ, hoci sú niekedy aj oprávnené. “Veľkí v EÚ a najmä úradníci v EÚ by si mali definitívne uvedomiť, že už teraz máme čo robiť, aby sme projekt EÚ udržali bez vážnejších otrasov,” upozornil.

“Musíme byť v strehu, lebo slovenskí sorosovci a progresívci už začali deštrukciu. Stačí, ak si prečítame Sorosom vlastnený denník SME, hlásnu trúbu liberálov a progresívcov, ktorý otvorene hovorí, že si musíme vybrať medzi právom veta v rozhodovaní orgánov EÚ a možnosťou akčnejšej a spravodlivejšej únie.

Dodávajú, že je to príležitosť vyrovnať sa so všelijakými ‘bastardmi’ ako je Fico, Orbán či poľský premiér Morawiecky, ktorí často v témach EÚ zdôrazňujú suverenitu a národné záujmy vlastných krajín,” konštatoval líder Smeru.

“Zbabrané protiruské sankcie s katastrofálnymi dôsledkami pre tých, ktorí ich vymysleli, oprávňujú občanov EÚ pýtať sa, prečo majú mať pre vojnu na Ukrajine v zime v izbe 19 stupňov a prečo im niekto hovorí, že treba mať dva svetre. Ako bude únia vysvetľovať malému slovenskému podnikateľovi, že namiesto 650 eur za plyn mesačne bude platiť 1740, teda skoro trikrát viac?

My sa dnes smejeme cez slzy, ako bol na sankčný zoznam EÚ zaradený nevinný podnikateľ od Trnavy Jozef Hambálek len preto, lebo má rád motorky a tie ho spojili s ruskými Nočnými vlkmi. Zablokovali mu majetok, firmu, účty, musel ísť na úrad práce.

A to všetko len preto, lebo minister Korčok a vláda súhlasili so zaradením nášho občana, mimochodom, jediného v celej EÚ, na tento zoznam, aby ukázali ako sa po boľševicky vedia vyrovnať so všetkými protiukrajinskými živlami,” zhrnul aktuálne prešľapy Bruselu i súčasnej slovenskej vlády Fico.