Úvod Z DOMOVA Zsuzsová na súde potvrdila, že sa pozná s Lipšicom, s ktorým si...

Zsuzsová na súde potvrdila, že sa pozná s Lipšicom, s ktorým si písala erotické správy

Alena Zsuzsová na súde. (Foto: archív)

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marián Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček.

Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z dôvodu pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Pred senátom vypovedal vykonávateľ vraždy Miroslav Marček, ktorý sa k nej priznal aj pred súdom. Vo svojej svedeckej výpovedi uviedol presný opis skutku.

„Zaklopal som na dvere, otvoril mi pán Kuciak. Jeho som zasiahol do hrude. Ona (Martina Kušnírová, pozn. red.) vbehla do kuchyne, ja som išiel za ňou a tam som trafil aj ju. Videl som miesto zásahu. Viem, že bola hneď mŕtva. Pri odchádzaní som ešte raz vystrelil na Jána Kuciaka, ktorý ležal na schodoch,“ uviedol Miroslav M. vo svojej výpovedi.

Za vraždu Kuciaka mali zinkasovať spolu s jeho bratancom Tomášom Szabóom 35.000 až 40.000 eur, presnú sumu si nepamätá. Objednávku mal zadať Zoltán Andruskó Tomášovi Szabóovi. Pôvodne mali novinára uniesť, no Tomáš Szabó podľa Miroslava Marčeka uviedol, že to nie je možné.

„Povedal mu, že dnes sa to už nedá,“ uviedol Miroslav Marček na margo možného únosu. Marčekovi mal Andruskó ukázať aj viaceré fotografie Kuciaka. Vo svojej výpovedi ďalej uviedol, že Mariána Kočnera pozná len z médií.

Počas svojho vyhlásenia o možnosti vypovedať uviedla obžalovaná Alena Zsuzsová, že chce vypovedať až potom, ako bude vypočutý Zoltán Andruskó. Zároveň uviedla, že podáva námietku zaujatosti voči splnomocnencovi rodiny Kuciakovcov Danielovi Lipšicovi. Tvrdí, že sa s ním osobne pozná a upriamila pozornosť na ich uniknutú komunikáciu cez Facebook Messenger.

Námietku zaujatosti predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová odmietla s tým, že Trestný poriadok neuvádza splnomocnenca poškodených ako jednu z osôb, voči ktorej sa dá podať takáto námietka. Slovenské médiá predčasom zverejnili prepis četovej komunikácie Zsuzsovej s Lipšicom, ktorá mala erotický charakter. Lipšic autenticitu komunikácie poprel.

Obžalovaní z vraždy novinára Jána Kuciaka Marián Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó naďalej trvajú na svojej nevine. Poškodení Kuciakovci a Zlatica Kušnírová žiadajú od obžalovaných nemajetkovú ujmu vo výške dvoch miliónov eur.

Daniel Lipšic. (Foto: archív)