Úvod Spoločnosť Zuckerberg: Facebook bude menej zobrazovať články alternatívnych médií

Zuckerberg: Facebook bude menej zobrazovať články alternatívnych médií

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg. (Foto: archív)

Zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal, že v rámci boja proti “konšpiračným” webom Facebook plánuje ďalšiu zmenu: pri zobrazovaní článkov jeho sociálna sieť obmedzí preferenciu alternatívnych mediálnych zdrojov.

V praxi to bude znamenať, že ak na Facebooku odoberáte príspevky zo zdroja, ktorý bude na zozname alternatívnych médií, a ďalšieho, patriaceho k mainstreamovým médiám, nové príspevky od alternatívneho sa vám väčšinou nezobrazia, ale od mainstreamového áno. Ak budete chcieť vidieť, o čom váš obľúbený alternatívny web písal, budete naň musieť priamo kliknúť. Na vašej časovej osi sa vám nové príspevky zobrazia iba sporadicky alebo vôbec.

Zuckerberg nedávno poskytol rozhovor portálu vox.com, v ktorom hovoril aj o tzv. fake news, pričom ich pôvodcov rozdelil ich do troch kategórií. Prvou sú podľa neho “spameri”, ktorí zahlcujú Facebook obsahom, na ktorý keď kliknete, zarába im peniaze. Druhou sú “agenti štátu”, kde Zuckerberg ako príklad uviedol tzv. ruskú propagandu.

A do tretice spomenul médiá s menším vplyvom, ktoré “si síce môžu si myslieť, že píšu pravdu“, ale nie sú vraj také dôveryhodné ako mainstreamové médiá. Pri prvých dvoch kategóriách Zuckerberg hovoril o tom, že Facebook už má mechanizmy, ako ich potláčať. Na margo tretej poznamenal, že vo Facebooku dlho premýšľali, ako sa s ňou vyrovnať, pretože ide vraj o slobodu slova, a že údajne v tejto súvislosti uskutočnili prieskum medzi stovkami tisíc ľudí.

Väčšinu informácií dnes získavame prostredníctvom Facebooku. Sledujeme rôzne stránky a ich obsah, alebo si pozeráme, čo zdieľali naši priatelia. Algoritmus Facebooku však bude eliminovať obsah, ktorý patrí do niektorej zo spomenutých troch kategórií. Ak Facebook vaše favorizované médium označí buď za spamerov, ruských agentov alebo malé a nedôveryhodné médium, jeho obsah na tejto sociálnej sieti prakticky neuvidíte. Na internetových fórach už stihli Zuckerberove slová vyvolať vlnu odporu, pričom najčastejšie spomínané slovo v komentároch je “cenzúra”.

Foto: Pavel Kapusta