Úvod Z DOMOVA Zúfalé hlasy repatriantov zo štátnej karantény: Podmienky sú katastrofálne, testy nespoľahlivé 

Zúfalé hlasy repatriantov zo štátnej karantény: Podmienky sú katastrofálne, testy nespoľahlivé 

Foto: archív

Vláde sa zatiaľ nepodarilo urobiť poriadok so štátnou karanténou. Slováci, ktorí sa vrátili zo zahraničia naspäť na Slovensko, sú povinne umiestňovaní do karantény, aby sa tak predišlo prípadnému ďalšiemu šíreniu koronavírusu zo zahraničia na Slovensko. V médiách sa však objavujú šokujúce svedectvá repatriantov.

Najhoršie sú vraj podmienky v ubytovni policajnej akadémie v bratislavskej mestskej časti Rača, kde repatrianti opisujú obrovský chaos, neinformovanosť či amatérske testovanie na koronavírus – mnohým raz vychádza test negatívny, inokedy pozitívny.

Repatriant Ján, ktorý pracoval v lyžiarskom stredisku v Rakúsku, pre portál Hlavné správy opísal, ako prebiehalo jeho umiestnenie do štátnej karantény v Rači. K zariadeniu sa dostali okolo polnoci a pri teplote pod bodom mrazu museli čakať vonku približne tri hodiny. Nijaká koordinácia, nijaké odstupy, chaos. Vnútri to podľa jeho slov vyzeralo ešte horšie, šokovali ich katastrofálne hygienické podmienky.

“Tu vychovávajú policajtov, ktorí si ani nevedia po sebe upratať, česť výnimkám. A najviac ma dostala šéfka policajnej akadémie Kurilovská, keď v televízii vyhlásila, že sme mali vydezinfikované a upratané izby. Veď tu nik ani nepozametal,“ povedal Ján pre Hlavné správy.

Mnohí repatrianti tiež upozorňujú na tzv. bunkový systém v tomto štátnom zariadení, ktorý je podľa nich zdravotne nebezpečný. Súčasťou jednej bunky sú totiž dve izby, ktoré majú spoločné sociálne priestory – kúpeľňu a WC. Ak je niekto zo susednej izby COVID-19 pozitívny, veľmi ľahko môže nakaziť aj dovtedy zdravých ľudí.

Ďalší repatriant v rozhovore pre Hlavné správy povedal, že sa v štátnej karanténe nakazil práve týmto spôsobom: „Nakazil som sa určite tu. Prvé výsledky vyšli mne a priateľke negatívne a zrazu som pozitívny.“

Iní obyvatelia karanténneho zariadenia sa sťažujú na zlú informovanosť. „Sme tu zavretí v Rači a sme neinformovaní. Nevedia nám povedať, kedy budeme mať ďalší test, vôbec netušíme, kedy sa čo bude diať. Voláme dole na vrátnicu, vravia nám, aby sme volali na zdravotný úrad a odtiaľ nám vravia, aby sme volali inam, že tam nám musia dať info, nikto nič netuší,“ sťažuje sa iný repatriant.

Foto: archív

Do redakcie Hlavných správ zatelefonovala aj opatrovateľka z Rakúska, ktorá opísala zlú situáciu v štátnej karanténe. „Dokedy bude trvať toto svinstvo, keď sa z ľudí stávajú traumatizované trosky? Kto toto zastaví? Prosím za ľudí, ktorí trpia a nikde sa nevedia dovolať práva.

My, opatrovateľky v Rakúsku, sa bojíme prísť domov, máme tu už stavy úzkosti a mnohé z nás zvracajú. Psychicky sme na dne a keď nám nikto nepomôže, na mnohých z nás to zanechá následky.“

Opatrovateľka tiež spochybňuje testy na koronavírus, ktoré sú nedôveryhodné, keďže raz vyjdu pozitívne a inokedy negatívne. „Zavoláte do laboratória, že chcete overiť výsledok, lebo to, že ste pozitívny, vám môže zavolať hocikto. Negatívnym prišla sms, ale pozitívnym to oznámia iba telefonicky z vrátnice.

Vraj preto, lebo hygienici nechcú oznamovať zlé správy. Ako tomu môžeme veriť, keď na to nemáme nijaký papier, sms, mail, absolútne nič, čo by oficiálne potvrdzovalo výsledok?” pýta sa.

Podobný problém s odlišnými výsledkami testov na koronavírus má aj sestra známej pronárodnej aktivistky Lívie Garčalovej. Klaudiu a jej priateľa Dominika, ktorí boli nakazení koronavírusom, po troch týždňoch v rakúskej karanténe presunuli do štátnej karantény na Slovensko, takisto na ubytovňu policajnej akadémie v Rači.

Testy na koronavírus im urobili po piatich dňoch. Vyšli pozitívne, čo znamená, že boli stále nakazení koronavírusom. Klaudii sa to zdalo čudné. „Ešte aj tá pani, ktorá mi volala ohľadom výsledkov testov, bola prekvapená z dĺžky trvania choroby, keďže Dominik bol už vtedy takmer mesiac COVID-19 pozitívny.“

Počkali si teda v karanténe ďalších 14 dní, po ktorých im urobili další test. Keďže obom vyšiel negatívny, tešili sa, že sa už z choroby vyliečili a sú zdraví. O 48 hodín však ďalší, tzv. kontrolný test, bol na ich prekvapenie pozitívny. Klaudia tvrdí, že takto vyšli testy aj mnohým iným ľuďom. Repatriantka sa preto oprávnene pýta, či sa nemohlo stať, že zo štátnej karantény prepustili domov niekoho pozitívneho.

Foto: archív