Úvod ZO ZAHRANIČIA Zvesenie vlajky EÚ z parížskeho Víťazného oblúka označila Le Penová za víťazstvo...

Zvesenie vlajky EÚ z parížskeho Víťazného oblúka označila Le Penová za víťazstvo vlastencov

Marine Le Penová. (Foto: archív)

Úrady vo Francúzsku dali z Víťazného oblúka v Paríži sňať vlajku Európskej únie, ktorá tam bola dočasne vyvesená pri príležitosti začiatku polročného predsedníctva Francúzska v Rade EÚ. Umiestnenie vlajky EÚ na jednej z najznámejších parížskych dominánt kritizovali vlastenecky orientovaní politici na čele s Marine Le Penovou.

Tí francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona obvinili v tejto súvislosti z „útoku na francúzsku identitu“. Európsku vlajku, ktorú tvorí 12 zlatých hviezd na modrom pozadí, vztýčili na Víťaznom oblúku na Silvestra, pričom nahradila francúzsku.

Rivali Emmanuela Macrona z radov vlasteneckých kandidátov v prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia na jar tohto roka, sňatie francúzskej vlajky a jej nahradenie európskou označili za urážku francúzskeho dedičstva a jeho veteránov.

Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Clément Beaune uviedol, že umiestnenie vlajky EÚ na jednej z dominánt francúzskej metropoly malo byť iba dočasné a že jej odstránenie sa vopred plánovalo.

Podľa Le Penovej vyvesenie vlajky EÚ na parížsku dominantu prikázal Macron. Pravicová politička už skôr avizovala, že sa so žiadosťou o odstránenie vlajky obráti na Štátnu radu. Tá má vo Francúzsku funkciu najvyššieho správneho súdu a zároveň poradného orgánu exekutívy pre právne záležitosti.

Sňatie vlajky Európskej únie z parížskeho Víťazného oblúka Le Penová označila za „veľké vlastenecké víťazstvo“, pričom na sociálnej sieti napísala, že „masívna mobilizácia“ prinútila Macrona ustúpiť.

Francúzsko prevzalo rotujúce predsedníctvo od Slovinska a 1. júla štafetu odovzdá Českej republike. Rada EÚ zastupuje záujmy 27 členských štátov pred Európskou komisiou a Európskym parlamentom.

Predsedníctvo zvoláva zasadnutia ministrov, stanovuje ich pracovný program a vedie rokovania. Francúzsko tak bude mať počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov značný vplyv na presadzovanie určitých politických tém a na hľadanie kompromisov medzi 27 krajinami eurobloku, aj keď si predsedníctvo vyžaduje zachovanie neutrality pri rokovaniach.