Úvod Spoločnosť Zvolenská firma vyrába ekologický asfalt s použitím plastu

Zvolenská firma vyrába ekologický asfalt s použitím plastu

Foto: archív

Obyvatelia Európy každoročne vyhodia viac ako 25 miliónov ton plastov. Keďže nie je možné zrecyklovať každý plast, z uvedeného množstva sa druhotne spracuje iba tretina, zvyšok skončí na skládkach, v spaľovniach, ale aj v moriach a vo voľnej prírode, kde sa plastové fľašky, vrecúška a iné výrobky z plastu rozkladajú stovky rokov.

Slovenská stavebno-obchodná spoločnosť Viakorp zo Zvolena sa rozhodla prispieť k ochrane životného prostredia a začala vyrábať špeciálny asfalt z recyklovaného plastu, ktorý sa dá používať pri opravách či výstavbe úplne nových ciest.

Nápad zvolenskej firmy si všimol aj belgický portál RTBF, ktorý vysvetľuje, že technológia výroby nie je zložitá. Plastové výrobky sa zrecyklujú ich premenením na granulát, z ktorého sa 20 percent použije v asfalte. Prvá takáto cesta už stojí, nachádza sa v okrese Lučenec, ďalšie majú pribudnúť v iných častiach Banskobystrického samosprávneho kraja.

Životnosť asfaltiek s pridaním zrecyklovaného plastu je až o tri roky dlhšia, ako pri bežných cestách. Materiál, ktorý sa na výrobu ciest využíva, pochádza väčšinou z PET fliaš, plastových vrecúšok a škatúľ. Tieto ekocesty sú nielen trvácnejšie, ale sú na ne aj výraznejšie nižšie náklady.

Krátke video BBC o cestách z plastu:

„Oprava ciest je všeobecne veľmi drahá,“ hovorí Ján Butkovský, šéf Banskobystrickej regionálnej správy ciest. „Naše cesty sú v zlom stave a tie plastové môžu pomôcť ušetriť peniaze, dokonca vydržia dlhšie bez nutnosti opráv. Ak opravíme všetky cesty týmto spôsobom, ušetríme peniaze, tisíce eur každý rok.“ Cesty z plastu sú dokonca lacnejším variantom, než čistý asfalt. Portál dodáva, že podobné cesty už existujú v Anglicku, Bahrajne či Turecku.