Úvod Zaujímavé 10 fascinujúcich stromov planéty

10 fascinujúcich stromov planéty

Foto: archív

Niekto ich berie ako samozrejmosť, inému dokonca zavadzajú. Bez stromov by sme tu však neboli ani my. Je v nich skrytá obrovská sila prírody. Sú nesmierne užitočné: poskytujú nám nenahraditeľný kyslík na dýchanie aj príjemný chládok, množstvo zvierat v nich nachádza útočisko.

Okrem svojej užitočnosti dokážu aj potešiť naše oko. Na svete možno nájsť viacero unikátnych exemplárov. Vyznačujú sa svojou veľkosťou, vekom, krásou či nevšednou vlastnosťou.

Anjelský dub, USA

Foto: archív
Foto: archív

Zhruba 20 metrov vysoký strom rastie v Južnej Karolíne neďaleko Charlestonu podľa odhadov už zhruba 1500 rokov. Koruna pravdepodobne najstaršieho stromu na severoamerickom kontinente vrhá tieň na plochu 1 600 štvorcových metrov. Podľa povestí sa okolo tohto duba objavujú duše bývalých otrokov v podobe anjelov.

Vistéria, Japonsko

Foto: archív
Foto: archív

Najväčšia a najstaršia japonská vistéria rastie v kvetinovom parku v meste Ašikage neďaleko Tokia. Má 144 rokov a rozprestiera sa na neuveriteľných 1 990 štvorcových metroch. Hoci táto gigantická rastlina pôsobí ako strom, v skutočnosti ide o popínavú drevinu. Aromatické kvety veľmi životaschopnej, odolnej a zároveň dlhovekej rastliny môžu byť bielej, ružovej, fialovej alebo fialovo-modrej farby.

Jacaranda, Južná Afrika

Foto: archív
Foto: archív

Subtropický vždyzelený okrasný strom má svoj domov v juhoamerických savanách a darí sa mu v oblastiach s periodicky sa opakujúcim suchým obdobím. Stromy, ktoré každú jar bohato zakvitnú množstvom fialovo sfarbených kvetov, skrášľujú ulice v juhoafrickej Pretórii. Hoci okrasná jacaranda nepochádza nielen z tejto oblasti, ale dokonca ani z čierneho kontinentu, stala sa symbolom Pretórie.

Aleja baobabov, Madagaskar

Foto: archív
Foto: archív

Madagaskar možno smelo označiť za ostrov baobabov – rastie ich tu až šesť druhov z ôsmich existujúcich na svete. Lemujú aj prašnú cestu na západe ostrova. Zdá sa, že ich na tomto mieste ľudia vysadili zámerne, rástli tu však dávno pred vznikom cesty. Baobaby sú rozmiestnené nepravidelne, sú rôzne staré, nerovnako vysoké a odlišujú sa aj hrúbkou kmeňov.

Buková aleja, Írsko

Foto: archív
Foto: archív

Svetoznáma buková aleja je súčasťou panského sídla Stuartovcov v Severnom Írsku. Stromy boli vysadené v 18. storočí a ich koruny postupne vytvorili tajomne pôsobiaci živý tunel. Dnes patrí toto miesto k najfotografovanejším výtvorom prírody v Severnom Írsku.

Stromy dračej krvi, Jemen

Foto: archív
Foto: archív

Strašidelné meno im dala karmínovočervená miazga. Pôsobí ako prírodné antiseptikum, a tak ju kedysi doslova vyvažovali zlatom. Domáci obyvatelia ju však používajú nielen ako liek na rôzne neduhy, ale aj ako farbivo a v neposlednom rade ako alchymistickú ingredienciu. Stromy dračej krvi pripomínajú gigantické hríby. Neobyčajné je aj ich drevo, ktoré nevytvára klasické letokruhy, a tak sa vek stromov odhaduje podľa rozloženia ich vetví.

Dúhový eukalyptus, Havaj

Foto: archív
Foto: archív

Tento druh eukalyptu je rozšírený po celom južnom Pacifiku. Charakteristická je preň najmä unikátna pestrofarebná kôra – nie je zvyčajné, aby bol strom prirodzene sfarbený namodro, oranžovo alebo bordovo. Výška dúhového eukalyptu môže presiahnuť 60 metrov a jeho vlákna majú mimoriadne praktické využitie – používajú sa na výrobu papiera.

Vetrom ošľahané stromy, Nový Zéland

Foto: archív
Foto: archív

Najjužnejší cíp Nového Zélandu je vystavený extrémnym poveternostným podmienkam. Vzdušné prúdy prechádzajú cez Južný oceán bez prerušenia v dĺžke presahujúcej tritisíc kilometrov a kým dorazia na pevninu, naberú obrovskú rýchlosť aj silu. V najjužnejšom mieste ostrova Slope Point vytvaroval silný vietor stromy do nevšedných tvarov.

Sekvoja, USA

Foto: archív
Foto: archív

Národný park Sequoia v americkej Sierra Nevade sa pýši obrovskými sekvojovcami mamutími. Jeho súčasťou je aj najväčší strom na svete, ktorý dostal meno strom generála Shermana. Jeho výška presahuje 83 metrov a odborníci odhadujú vek tohto giganta na 2 700 rokov. Obvod kmeňa sekvoje dosahuje pri zemi neuveriteľných 31 metrov.

Buk zahalený machom, USA

Foto: archív
Foto: archív

Stromy zaodiate do machu poskytujú úžasný zážitok pre zmysly. Kombinácia hustého lístia a vlhkého machu spolu s tlmeným svetlom vytvára doslova mystický zážitok. Pôsobia tak aj staré buky v americkom Oregone, husto pokryté machom. Antarktický buk má svoj pôvod v Chile a Argentíne, ale týmto exemplárom sa darí aj v severnej časti tichooceánskeho pobrežia Spojených štátov.