Úvod Zaujímavé Nóri chystajú tunel plávajúci pod morskou hladinou

Nóri chystajú tunel plávajúci pod morskou hladinou

Vizualizácia: archív

Západné pobrežie Nórska tvorí 1 190 fjordov, ktoré sú síce krásne, ale komplikujú cestovanie po pobreží. V súčasnosti trvá jazda autom z južného mesta Kristiansand do Trondheimu na severe až 21 hodín a na presun treba využiť až sedem trajektov. Nórska verejná správa ciest (NPRA) v snahe zlepšiť túto situáciu navrhla tunel plávajúci pod vodnou hladinou.

Podľa odhadov bude tento svetový unikát stáť približne 22,5 miliardy eur a mal by sa skladať z dvoch vyše 1 200 kilometrov dlhých, zakrivených betónových tunelov, ponorených 20 metrov pod hladinou Nórskeho mora. Budú určené nielen pre vozidlá, ale aj pre chodcov.

Podvodné tunely by mohli byť vybudované cez fjordy z Kristiansandu na juhu do severného Trondheimu, pričom budú upevnené k pontónom na povrchu mora. Vzdialenosť medzi jednotlivými pontónmi by mala byť dostatočná na to, aby medzi nimi mohol prejsť trajekt.

NPRA však ponúka aj ďalšie technické varianty. Navrhuje napríklad spojiť podvodný tunel s mostom. Toto riešenie pripomína Öresundský most, spájajúci švédske Malmö s dánskou Kodaňou. Zvažuje aj vybudovanie 3,7 kilometra dlhého visutého mosta. Veže na každom jeho konci by mali siahať do výšky 450 metrov, čo je o 150 metrov vyššie ako Eiffelova veža.