Úvod GEO 10 krajín s najčistejšou vodou na svete

10 krajín s najčistejšou vodou na svete

Foto: archív

Znečistenie a permanentné zanedbávanie starostlivosti o vodné bohatstvo často ústi do prírodnej katastrofy. Mnohé krajiny nemajú šťastie na kvalitnú pitnú vodu a tá je pre ich obyvateľstvo takmer nedostupná. Na druhej strane však existujú štáty, ktoré dostali tento prírodný poklad do vienka a zároveň im čistota vody nie je ľahostajná. Poďte sa s nami pozrieť na zoznam desiatich krajín, ktoré sa môžu pochváliť najčistejšou vodou na planéte.

1Čile

Foto: archív

Vedeli ste, že najčistejšiu vodu na svete má mestečko Puerto Williams v Čile? Zistili to vedci z univerzít v Texase a Čile, ktorí spolupracovali na výskume čistoty vodných zdrojov vo svete. Podľa riaditeľa Arktického biokultúrneho konzervačného programu sú „voda a vzduch v tejto oblasti neuveriteľne čisté. Je to ekosystém, ktorý na planéte existoval ešte pred svetovou priemyselnou revolúciou.“ Podobne čistá voda sa nachádza aj v čilskom národnom parku Torres del Paine trochu severnejšie od mestečka Puerto Williams.

2Kanada

Foto: archív

Jedny z najčistejších vodných zdrojov sveta má aj Kanada. Konkrétne ide o mestečko Springwater neďaleko Toronta. Voda je tam taká čistá, že obsahuje päťkrát menej olova ako zamrznuté arktické ľadovce na ďalekom severe. Vedci sa domnievajú, že za to vďačí jedinečnému horskému ekosystému v okolí mesta, ktorý vodu dokonale očisťuje cez niekoľko vrstiev hliny a piesku.

3Dánsko

Foto: archív

Dánsko ako jedna z prvých krajín sveta zriadilo v roku 1971 dovtedy neexistujúce ministerstvo životného prostredia. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia dosiahlo totiž znečistenie vodných zdrojov krajiny a prístavu v okolí hlavného mesta Kodaň také alarmujúce hodnoty, že vláda začala urýchlene konať. Odvtedy dosiahlo Dánsko v oblasti vodného odpadového hospodárstva a jeho udržateľnosti také výsledky, že môže svoje poznatky odovzdávať iným krajinám po celom svete. Prísne sa tam dodržiavajú pravidlá pri priemyselnom čistení odpadových vôd, pričom vo veľkej miere na tom spolupracuje aj vláda.

4Singapur

Foto: archív

„Mesto Singapur má jeden z najkvalitnejších zdrojov pitnej vody na svete,“ informovala Singapurská národná vodná agentúra na svojom webe. Na rozdiel od okolitých krajín si vysoký štandard udržiava už veľmi dlho. Jediná nevýhoda je, že pomaly vysychá. Na svedomí to má priemerná denná spotreba Singapurčanov. Jeden obyvateľ minie v priemere 150 litrov vody denne, čo sa rovná dvom vaniam naplnených po okraj.

5Švédsko

Foto: archív

To, že je voda vo Švédsku naozaj kvalitná, dokazuje aj medzinárodný certifikát kvality vody ISO, ktorý Štokholm získal v roku 2017. Veľa Švédov si myslí, že kupovanie vody v plastovej fľaši je jednoducho zbytočné vyhadzovanie peňazí. Švédsko pre svojich obyvateľov čerpá pitnú vody z vyše 95 700 jazier a podzemných tokov. Tú filtruje a čistí v dômyselnej spleti zariadení na čistenie odpadových vôd.

6Rakúsko

Foto: archív

Čistá voda a stopercentná dostupnosť pre všetkých obyvateľov je v Rakúsku povestná. Krajina dokonca uzavrela takzvaný vodný pakt, zaväzujúci monitorovať kvalitu podzemnej a nadzemnej vody, vplyv ľudskej činnosti na ňu a predchádzať zhoršovaniu vodného ekosystému. V rebríčku svetového indexu environmentálnej výkonnosti patrí Rakúsku jedno z prvých miest.

7Island

Foto: archív

Okrem úžasných prírodných scenérií a nevyspytateľného počasia má Island aj jeden z najčistejších pitných zdrojov vody v Európe. Islanďania sú na svoju vodu takí hrdí, že ju turistom odporúčajú piť rovno z jazera. Vodné toky sú priezračné najmä vďaka vrstvám vulkanickej usadeniny, cez ktoré voda vyviera na povrch dokonale prefiltrovaná. Takto vyčistená často ani nepotrebuje dodatočné chemické úpravy, bežné v iných krajinách sveta.

8Nemecko

Foto: archív

Voda patrí k najbezpečnejším a najkontrolovanejším potravinovým produktov v Nemecku. Je vraj taká dobrá, že sa chuťovo vyrovná minerálke. Z nepochopiteľných dôvodov sa tam však samotná spotreba vody v posledných desaťročiach znížila. A to práve na úkor balenej vody zo supermarketu. Odhaduje sa, že spotreba čistej vody klesla zo 145 litrov v roku 1990 na 121 litrov na obyvateľa na deň v roku 2010.

9Grónsko

Foto: archív

Jeden z najčistejších zdrojov pitnej vody na našej planéte leží v Grónsku. Pochádza z nikdy sa netopiacej snehovej pokrývky, zahaľujúcej 80 percent celého územia najväčšieho ostrova na svete. Paradox je, že miestni obyvatelia využívajú v domácnostiach predovšetkým spracovanú vodu z miestnych jazier a riek. Odpadové vody sú pritom regulované veľmi prísne. Na ich vypustenie do mora či iného vodného toku musia mať podniky špeciálne povolenie vlády, regulujúce množstvo aj zloženie odpadu. Na vypúšťanie odpadových vôd platia prísne časové obmedzenia.

10Švajčiarsko

Foto: archív

Najnovší celosvetový prieskum UNESCO zaradil Švajčiarsko na 16. miesto v kvalite vodného manažmentu a ochrany vodných zdrojov pred priemyselným znečistením. Vedeli ste, že od roku 1986 je tam úplne zakázané používanie fosfátov? Najnovšie však musia Švajčiari vyriešiť problém odpadu pri výrobe liečiv, ktorá tvorí jeden zo základných priemyslových pilierov krajiny. Prísne regulácie však priniesli Švajčiarom za 50 rokov svoje ovocie. Vodu možno piť priamo z prameňa bez akýchkoľvek obáv o vlastné zdravie.