Úvod Turistika 10 najkrajších rozhľadní Slovenska

10 najkrajších rozhľadní Slovenska

Foto: archív

Pohľad z výšky nadchýnal ľudí odjakživa. Dobrý výhľad bol v minulosti nevyhnutný najmä pri ochrane územia či na love. Aj keď tieto činnosti už dávno ustúpili do úzadia, možnosť obdivovať krásy širokého okolia z výšky nás vábi dodnes. Rozhľadne sú preto veľkým turistickým lákadlom. Na Slovensku ich v súčasnosti máme až 97.

Vyhliadková veža Tokaj, Malá Tŕňa

Foto: renojava-vo.sk
Foto: renojava-vo.sk

Na prvý pohľad určite zaujme svojím nevšedným architektonickým riešením. Tvarom totiž pripomína drevený sud. Výstavba vyhliadkovej veže s výškou 12 metrov bola súčasťou projektu Tokaj je len jeden. Túto dominantu vychýrenej vinohradníckej oblasti slávnostne otvorili 30. mája 2015. Ďalekohľadom z nej možno dovidieť až do susedného Maďarska.

Rozhľadňa Maginhrad, Veľké Teriakovce

Foto: sobotnik.sk
Foto: sobotnik.sk

Rozhľadňa vyrástla nad obcou Veľké Teriakovce v historicky významnej lokalite Maginhrad. Týči sa do výšky 16,8 metra a postavená bola v roku 2015 na mieste, kde bol v 15. storočí vybudovaný stredoveký drevený hrad. Z rozhľadne možno obdivovať Kráľovu hoľu, ale aj časť územia Maďarska.

Rozhľadňa Opava, Veľký Krtíš

Foto: hiking.sk
Foto: hiking.sk

Táto veža má šesť poschodí a meria 20 metrov. Nachádza sa na kopci Opavská hora, od ktorej je odvodený aj názov samotnej rozhľadne. Vežu tvorí drevená konštrukcia s dreveným schodiskom. Keďže jej vrchné podlažie je pomerne priestranné, nádherným výhľadom sa môže naraz kochať veľa ľudí. Výstavba rozhľadne prilákala značné množstvo turistov a významným spôsobom prispela k rozvoju turistiky v okrese Veľký Krtíš.

Rozhľadňa Púchovskej doliny, Dohňany

4 púchovská dolina 1 mapio netRozhľadňa sa nachádza medzi obcami Dohňany a Zubák uprostred lesov Tlstej hory. Má šesť poschodí a týči sa na mieste, kde kedysi stála vojenská vyhliadková veža. Ponúka prekrásny panoramatický výhľad na Strážovské vrchy, Nízke Tatry, ale aj Malú Fatru. Rozhľadňa sa stala vyhľadávanou atrakciou v Púchovskej doline. 

Rozhľadňa Dúbravka, Soblahov (Trenčín)

Foto: trencinregion.sk
Foto: trencinregion.sk


Táto krásna rozhľadňa sa nachádza v obci Soblahov, vzdialenej šesť kilometrov od Trenčína. Je pomenovaná podľa miestnej časti obce a jej výška je 9,5 metra. V roku 2015 ju postavil Spolok priateľov Soblahova a jej výstavba bola financovaná výhradne zo súkromných zdrojov. Rozhľadňa pozostáva z dvoch vyhliadkových podlaží, pričom v spodnej časti sa nachádza zastrešené posedenie. Naskytá sa z nej úchvatný výhľad na širšie okolie obce aj Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Považský Inovec.

Rozhľadňa Terchovské srdce, Terchová

Foto: archív
Foto: archív

Táto 30-metrová rozhľadňa leží nad obcou Terchová a tvorí súčasť náučného chodníka na vrchu Oblaz. Má tri poschodia a stojí presne tam, kde bola umiestnená šibenica vo filme Jánošík. Svojím tvarom ju má dokonca pripomínať: základné piliere veže mieria na každú svetovú stranu a ramená tak majú tvoriť pomyselnú šibenicu. Jej schody a podlahy sú „deravé“, teda pri výstupe vidno celý priestor aj konštrukciu pod sebou. Vyhliadková veža bola otvorená v októbri 2015.

Svätojánska rozhľadňa, Liptovský Ján

Foto: ubytujemsa.sk
Foto: ubytujemsa.sk

Celodrevená turistická rozhľadňa sa vypína nad obcou Liptovský Ján na nevysokom vŕšku. Nestojí na vrchole kopca, lež uprostred svahu, na mieste, kde v dávnych časoch miestna šľachta usporadúvala pikniky. Verejnosti ju sprístupnili v roku 2013. Jej výška je 10,475 metra a použitými materiálmi vychádza z tradičnej slovenskej architektúry. Ponúka výhľad nielen na celú obec, ale aj široké okolie.

Rozhľadňa Čerešenka

Foto: zajtrajsienoviny.sk
Foto: zajtrajsienoviny.sk

Čerešenka je 11 metrov vysoká turistická rozhľadňa, stojaca na „rozhanovskom poli“ v Košickom kraji. Toto miesto má slávnu, pritom však krvavú históriu: v roku 1312 sa na ňom uskutočnil boj, považovaný za najväčšiu rytiersku bitku od čias tatárskeho vpádu. Do dejín vstúpil pod názvom Bitka pri Rozhanovciach a rozhľadňa Čerešenka má tieto historické udalosti pripomínať. Tvarom sa ponáša na stredovekú strážnu vežu a bočné otvory v tvare kríža zase naznačujú, že stojí na mieste, kde vyhaslo množstvo životov. Z vrcholu veže vidno panorámu Slanských vrchov i údolie Torysy.

Rozhľadňa na Bobovci, Stará Bystrica

Foto:  regionmalafatra.sk
Foto: regionmalafatra.sk

Na vrchu Bobovec, týčiacom sa nad Starou Bystricou, tróni štýlová rozhľadňa. Postavená je z tradičných materiálov – kameňa a dreva a pôsobí ako veža rozprávkového zámku. Výstavba 16-metrovej veže prebiehala v rokoch 2010 – 2011. Návštevníkom ponúka pohľad nielen na blízke i vzdialené pohoria a doliny, ale pri dobrej viditeľnosti z nej vidno aj Lysú horu v Českej republike. V jej interiéri sú rozmiestnené kované umelecké diela s tematikou anjelov.

Vyhliadková veža Hradová, Košice

Reprototo: youtube.com
Reprototo: youtube.com

Veža bola postavená v roku 1987 na mieste, kde sa kedysi vypínal stredoveký hrad. Táto rozhľadňa sa nachádza na území lesoparku mesta Košice. Ponúka pohľad na nádhernú prírodu Košickej kotliny, Hornádskej doliny, ale aj na mesto Košice. Veža je vysoká 21,51 metra a na jej všetkých štyroch stranách sú k dispozícií reliéfne mapy s vyznačenými vrchmi v okolí.