Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež František sa v Kanade ospravedlnil za zlo spáchané kresťanmi na pôvodných...

Pápež František sa v Kanade ospravedlnil za zlo spáchané kresťanmi na pôvodných obyvateľoch

Pápež František. (Foto: archív)

Pápež František sa počas svojej návštevy v Kanade – ospravedlnil za „zlo spáchané mnohými kresťanmi na pôvodných obyvateľoch“ Kanady. Vyjadril tiež ľútosť nad spoluúčasťou cirkvi na tomto konaní, ktoré označil za „kultúrnu deštrukciu“. Svoj príhovor predniesol v španielčine.

„Je mi to ľúto. Prosím o odpustenie najmä za spôsob, akým mnohí členovia cirkvi a náboženských spoločenstiev spolupracovali – v neposlednom rade aj svojou ľahostajnosťou – na projektoch kultúrnej deštrukcie a násilnej asimilácie,“ povedal pápež pred davom príslušníkov pôvodných národov, inuitov a Métisov v meste Maskwacis v provincii Alberta.

František prišiel na miesto bývalej internátnej školy v lokalite Maskwacis, ležiacej približne sto kilometrov južne od Edmontonu, kde najskôr zavítal na miestny cintorín. Potom sa na pozemku z veľkej časti zbúranej internátnej školy Ermineskin zvítal s náčelníkmi pôvodných kmeňov a s obeťami, ktoré prežili zneužívanie v školách, či ich pozostalými.

Štyria náčelníci, oblečení v tradičných odevoch, potom pápeža odprevadili na zhromaždenie tisícov pôvodných obyvateľov. Tam pápežovi na privítanie zahrali a zaspievali tradiční domorodí bubeníci.

Na zhromaždení v Maskwacise boli aj predstavitelia kanadskej vlády vrátane premiéra Justina Trudeaua. V programe stretnutia v areáli Bear Park Pow-Wow v Maskwacise odzneli aj príhovory náčelníkov, spoločná modlitba Otče náš a požehnanie udelené pápežom.

Katolícke rehole prevádzkovali 66 zo 139 internátnych škôl, ktoré v Kanade jestvovali od konca 19. storočia do 90. rokov 20. storočia. Celkovo bolo v Kanade do škôl internátneho typu nútene zapísaných približne 150.000 detí indiánov, inuitov a Métisov.

Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka. Predpokladá sa, že tisíce detí v týchto internátnych školách zomreli na rôzne choroby, podvýživu alebo zanedbanie starostlivosti.

Františkova šesťdňová cesta do Kanady nadväzuje na stretnutia z jari, keď sa pápež vo Vatikáne stretol so zástupcami indiánov, inuitov a Métisov. Tieto stretnutia vyvrcholili 1. apríla historickým ospravedlnením za „poľutovaniahodné“ zneužívanie, ktorého sa dopustili niektorí katolícki misionári v internátnych školách.