Úvod ZO ZAHRANIČIA Očkovanie pre žiakov od 12 rokov bude v školách v Los Angeles...

Očkovanie pre žiakov od 12 rokov bude v školách v Los Angeles povinné

Foto: archív

Dvanásťroční a starší školáci, navštevujúci štátne školy v meste Los Angeles, budú čoskoro musieť byť zaočkovaní proti chorobe COVID-19. Ide o jedno z najprísnejších protiepidemických oparení v Spojených štátoch.

Školská rada pre oblasť Los Angeles v Kalifornii rozhodla, že študenti, zúčastňujúci na športových a iných mimoškolských aktivitách, musia byť plne zaočkovaní do konca októbra, pričom ostatní školáci do 19. decembra.

Školáci, ktorí sa po zimných prázdninách 11. januára 2022 nepreukážu potvrdením o očkovaní, budú vylúčení z prezenčného vyučovania. Výnimky budú udeľované zo zdravotných aj iných dôvodov.

„Toto rozhodnutie nie je o porušovaní práv študentov,“ povedala členka školskej rady Monica Garciová. „Toto rozhodnutie je o tom, že robíme svoju prácu, ktorou je zabezpečiť deťom bezpečné prostredie v školách,“ dodala. Učiteľské odbory, ktoré na jar protestovali proti obnoveniu prezenčnej výučby, tieto nové pravidlá privítali.

„COVID-19 mutuje, prenáša sa na našich študentov a vakcíny sú aj naďalej najlepšou ochranou proti šíreniu chorôb v našej komunite,“ povedala predsedníčka odborov United Teachers Los Angeles Cecily Myartová-Cruzová.

Okres Los Angeles zaznamenal zvýšenú mieru výskytu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 u detí v období od polovice júla do polovice augusta, počty prípadov však medzitým klesli, povedala šéfa miestneho úradu verejného zdravia Barbara Ferrerová. Viac ako polovica obyvateľov okresu Los Angeles vo veku od 12 do 17 je už plne zaočkovaná.

Niektorí rodičia počas stretnutia školskej rady proti opatreniu protestovali. „Nerozumieme, prečo sa tak ponáhľate,“ povedala Diana Guillenová. „Rozhodnutie o očkovaní by mala urobiť rodina,“ dodala. Mnoho rodičov a členov rady však tento plán podporilo.

Z augustového prieskumu verejnej mienky agentúry AP a Centra pre výskum verejných otázok vyplýva, že povinné očkovanie pre študentov starších ako 12 rokov podporuje 55 percent dospelých, medzi rodičmi je však toto číslo len 42 percent.