Úvod Politika Agrárna komora nepodporí protesty farmárov

Agrárna komora nepodporí protesty farmárov

Foto: archív

Členovia Agrárnej komory Slovenska na valnom zhromaždení (VZ) komory v Dunajskej Strede prijali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého nepodporia avizované protesty poľnohospodárov v hlavnom meste SR. Informovala o tom Marianna Ágh z úradu AKS.

„Aktuálny stav rokovaní s vládou o problematických témach agrorezortu a ich riešenie si z pohľadu AKS nijaké protesty nevyžaduje. AKS sa od tejto a obdobných aktivít organizátora dištancuje. Spôsoby, akými Iniciatíva poľnohospodárov koná a strháva na seba pozornosť médií, degraduje úroveň slovenských poľnohospodárov,“ vyhlásila komora.

Agrárna komora Slovenska, naopak, oceňuje konštruktívny prístup predsedu vlády Petra Pellegriniho a šéfky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriely Matečnej pri opakovaných prosbách farmárov o pomoc so vzniknutými škodami pre extrémne sucho v roku 2017.

Foto: archív

Podrobné informácie o pravidlách čerpania tejto výzvy, ktorú vypísala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), poľnohospodárom podala na valnom zhromaždení AKS ministerka Matečná.

„Dialógom sme sa dopracovali k vyhláseniu výzvy, na základe ktorej bude môcť 211 najviac postihnutých farmárov požiadať o finančnú kompenzáciu. S touto informáciou prišla na valné zhromaždenie AKS ministerka pôdohospodárstva. Straty v roku 2017 boli až na úrovni 70 percent. Dotknutí farmári si preto veľmi vážia túto pomoc,“ povedala predsedníčka AKS Helena Patasiová.

Pôda neznámych vlastníkov je v správe Slovenského pozemkového fondu a práve o túto pôdu je podľa AKS najväčší záujem. „Vzhľadom na celospoločenskú potrebu zvýšenia počtov určitých druhov zvierat a rastlín by bolo potrebné uprednostniť poľnohospodárov, ktorí chovajú zvieratá a pestujú špeciálne rastlinné komodity, lebo tieto sektory zabezpečujú najvyššiu zamestnanosť a pritom uprednostniť mladých ľudí, ktorí prejavia záujem hospodáriť a bývať na vidieku,“ dodala Patasiová.