Úvod ZO ZAHRANIČIA Ak je Babiš zlo, Pavel je peklo, tvrdia českí komunisti

Ak je Babiš zlo, Pavel je peklo, tvrdia českí komunisti

Petr Pavel a Andrej Babiš. (Fotomontáž: archív)

Prezidentského kandidáta Andreja Babiša podporila pred druhým kolom volieb mimoparlamentná Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). Svojich voličov vyzvala, aby dali hlas protivládnemu kandidátovi, českému expremiérovi. Babišov súper Petr Pavel je pre nich absolútne neprijateľný.

„Ak je Andrej Babiš zlo, tak jeho protikandidát Petr Pavel je pre Českú republiku a jej občanov vyslovene peklo,” napísala KSČM vo svojom vyhlásení. Za zlo označila Babiša neúspešná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.

KSČM tiež dodala, že podpora bývalého premiéra je pre nich voľbou menšieho zla. „Pre KSČM to nie je voľba srdcom, ale voľba toho, kto z ponúkanej dvojice predstavuje menšiu hrozbu pre peňaženky občanov a vojnové besnenie,” dodala strana.

Komunisti Pavla kritizujú napríklad za to, že prijal podporu vládnej koalície, ktorá KSČM dlhodobo odsudzuje, či za jeho podporu ďalších dodávok zbraní pre Ukrajinu. Názory Pavla označili za asociálne a kritizovali aj jeho charakter. „Svižne zvládol prezliecť kabát takým spôsobom, že by sa nemusel hanbiť za prezývku Generál Zrada,“ uviedla KSČM.

Generál vo výslužbe Petr Pavel bol pred rokom 1989 členom Komunistickej strany Československa a tiež zamestnancom vojenského spravodajstva, odmieta však tvrdenia, že bol vojenským špiónom. V decembri 1989 vystúpil z KSČ a neskôr sa stal náčelníkom Generálneho štábu Armády ČR a potom aj predsedom vojenského výboru NATO.

Členom KSČ bol aj druhý kandidát Andrej Babiš. Ten podľa niektorých dokumentov údajne podpísal viazací akt a bol agentom ŠtB. Babiš to však popiera a už viac než desať rokov sa pre to na Slovensku súdi. Druhé kolo českých prezidentských volieb, v ktorom sa proti sebe postavia Petr Pavel a Andrej Babiš, sa uskutoční 27. a 28. januára.