Úvod ZO ZAHRANIČIA Aktéri prevratu v Nigeri tvrdia, že zoskupenie ECOWAS a krajiny Západu chystajú...

Aktéri prevratu v Nigeri tvrdia, že zoskupenie ECOWAS a krajiny Západu chystajú vojenskú agresiu

Predstavitelia štátov ECOWAS na ustanovujúcom samite združenia. (Foto: archív)

Vedenie nigerského štátneho prevratu obvinilo regionálne zoskupenie afrických štátov ECOWAS z prípravy vojenskej intervencie v hlavnom meste krajiny. Nové vedenie pred krízovým samitom ECOWAS uviedla, že cieľom tohto stretnutia je schváliť plán agresie proti Nigeru.

“Má ísť o agesiu vo forme bezprostrednej vojenskej intervencie v Niamey v spolupráci s africkými krajinami, ktoré nie sú členmi regionálneho orgánu a niektorých západných krajín,” povedal v tamojšej televízii jeden z aktérov prevratu Amadou Abdramane.

Vojaci prezidentskej stráže tento týždeň zajali prezidenta Mohameda Bazouma a oznámili prevzatie moci. V hlavnom meste Nigérie Abuja aktuálne rokujú západoafrickí lídri, aby rokovali o situácii v nestabilnom regióne Sahel. Na pätnásťčlenné Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov ECOWAS nalieha Západ, aby uvalilo na Niger sankcie.

Bývalý koloniálny vládca v krajine Francúzsko a Európska únia už pozastavili bezpečnostnú spoluprácu a finančnú pomoc Nigeru. Minulý rok sa lídri ECOWAS dohodli aj na vytvorení regionálnych ozbrojených zložiek, ktoré by zabránili vojenským prevratom.