Úvod ZO ZAHRANIČIA Aktivistu skupiny Pussy Riot odsúdili za vyvesenie dúhových vlajok

Aktivistu skupiny Pussy Riot odsúdili za vyvesenie dúhových vlajok

Foto: archív

Aktivista ruskej punkovej formácie Pussy Riot bol súdom v Moskve odsúdený na 30 dní väzenia za to, že sa zapojil do protestného vyvesovania dúhových vlajok na vládne budovy v centre Moskvy. Akcia bola načasovaná na deň, keď ruský prezident Vladimir Putin oslavoval svoje 68. narodeniny.

Zoskupenie Pussy Riot v rámci protestu predložilo i niekoľko požiadaviek, medzi ktorými bola aj legalizácia partnerstiev osôb rovnakého pohlavia a vyšetrenie vrážd a únosov gayov v Čečensku.

Odsúdeným je Alexandr Sofejev, ktorý bol súdom uznaný za vinného z opakovaného porušenia pravidiel konania sa verejných podujatí. Už vo februári tohto roku s ním totiž bol spísaný protokol o akcii na nepovolenom zhromaždení na podporu väzňov v blízkosti budovy Štátnej dumy.

Spravodajský portál Meduza.io upresnil, že aktivisti skupiny Pussy Riot vyvesili dúhové vlajky na budovy tajnej služby FSB, prezidentskej kancelárie, Najvyššieho súdu RF, ministerstva kultúry a budovu správy ministerstva vnútra pre jeden z moskovských obvodov. Polícia zadržala aj niekoľko ďalších osôb, ktoré sa zapojili do vyvesovania vlajok na podporu komunity LGBTI.