Úvod Z DOMOVA Mariana Kotlebu v kauze šekov odsúdili na štyri roky a štyri mesiace...

Mariana Kotlebu v kauze šekov odsúdili na štyri roky a štyri mesiace väzenia

Marian Kotleba na súde. (Foto: TASR)

Predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd.

Sudkyňa Ružena Sabová ho v kauze šekov pre chudobných odsúdila na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody. Tie by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Verdikt ŠTS nie je právoplatný. Je možné sa proti nemu odvolať na Najvyšší súd SR.

Sudkyňa tak vyhovela záverečnému návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza. Ten vo svojej záverečnej reči navrhol Kotlebovi trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Príslušná sadzba za spomínaný paragraf je od štyroch do ôsmich rokov odňatia slobody.

Kotleba rozdával šeky v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia prvej Slovenskej republiky. Podľa sudkyne zneužil svoje postavenie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako dodala, súd sa v rámci dokazovania zameral na povahu „číselnej kombinácie notoricky známych čísel používaných medzi extrémistami“.

„Takéto čísla majú význam len s inými okolnosťami, a to keď prejavujú znaky extrémizmu,“ zdôvodnila okrem iného verdikt sudkyňa. Podľa jej slov sa súd zameral na to, či takéto okolnosti boli zistené u predsedu ĽSNS. Znalci tvrdili, že „čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi extrémnymi pravičiarmi“.

Číslo 14 symbolizuje počet slov známej vety Davida Lanea “We must secure the existence of our people and a future for white children” (My musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre naše biele deti).

Číslo 88 znamená ôsme písmeno v abecede H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu ‘Heil Hitler!’. Kotleba tým podľa obžaloby verejne a na mieste verejnosti prístupnom najmä používaním hesiel prejavoval sympatie k rasistickej a neonacistickej ideológii.

Kotlebu pôvodne obžalovali z prečinu prejavovania sympatií k hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných práv a slobôd. Trestného činu sa mal podľa obžaloby dopustiť, keď odovzdal  trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur, ktorá má predstavovať neonacistickú šifru.

Sudkyňa avizovala, že skutok môže posudzovať aj ako založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, čo znamená prísnejší trest. Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roku.