Úvod ZO ZAHRANIČIA Americké robotické vozidlo Perseverance začalo skúmať Mars

Americké robotické vozidlo Perseverance začalo skúmať Mars

Perseverance. (Foto: NASA)

Ako informoval médiá americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), robotické vozidlo Perseverance úspešne dosadlo na povrch Marsu. NASA náročný pristávací manéver, keď sonda vnikla do atmosféry červenej planéty rýchlosťou 20.000 kilometrov za hodinu, označila za „sedem minút hrôzy“.

Sonda pri pristávaní použila nadzvukový padák a raketové brzdiace motory. Perseverance už krátko po dosadnutí na povrch Marsu urobilo prvé snímky okolia miesta pristátia. Vozidlo do vesmíru vyniesla raketa Atlas V z floridského Mysu Canaveral, ktorá odštartovala 30. júla minulého roka. Súčasťou technického vybavenia vozidla je aj malý vrtuľník Ingenuity.

Hlavnou úlohou misie je hľadať známky možného minulého života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty a zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.

Súčasná vesmírna misia je súčasťou programu, zahŕňajúceho aj lety na Mesiac. Jej najdôležitejším cieľom je však pripraviť sa na možný prieskum červenej planéty ľudskými posádkami. Podľa názoru mnohých odborníkov je však tento cieľ časovo ešte veľmi vzdialený.