Úvod ZO ZAHRANIČIA Americký senát potvrdil prvú transrodovú osobu na vysokom poste

Americký senát potvrdil prvú transrodovú osobu na vysokom poste

Rachel Levineová. (Foto: archív)

Americký Senát v stredu pediatričku Rachel Levineovú potvrdil vo funkcii námestníčky ministra zdravotníctva vo vláde amerického prezidenta Joea Bidena. Levineová sa tým stala prvou transrodovou osobou na vysokom poste vo vláde USA.

Senát nomináciu Levineovej potvrdil pomerom hlasov 52 ku 48, keď sa ku všetkým hlasujúcim demokratom pridali aj dvaja republikánski senátori. Levineová od júla 2017 do januára 2021 viedla ministerstvo zdravotníctva v štáte Pensylvánia. Biden ju neskôr navrhol na post námestníčky ministra zdravotníctva.

Agentúra AFP napísala, že to “predstavuje významný míľnik pre LGBTI komunitu a je to v kontraste s politikou predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorá bola považovaná za diskriminačnú”. Levineová pôsobí ako profesorka v oblasti pediatrie a psychiatrie na fakulte medicíny Pennsylvánskej štátnej univerzity.

Na ministerstve zdravotníctva a sociálnych služieb sa stane súčasťou tímu, ktorý v súčasnosti bojuje s pandémiou SARS-CoV-2. V spojitosti s koronavírusovým ochorením COVID-19 zomrelo v USA viac ako 545.000 osôb.