Úvod Z DOMOVA Audiovizuálny fond podáva v súvislosti s filmom a seriálom Miki trestné oznámenie

Audiovizuálny fond podáva v súvislosti s filmom a seriálom Miki trestné oznámenie

Foto: archív

V prípade dotácie pre projekt Miki podáva Audiovizuálny fond (AVF) trestné oznámenie. Informoval o tom riaditeľ AVF Vladimír Burianek v súvislosti s upozornením, ktoré na adresu udelenej dotácie pre seriál a film o Mikulášovi Černákovi vyslovil na mediálnej konferencii štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Tibor Bernaťák.

Burianek prostredníctvom medializovaného vyhlásenia AVF informoval, že požiadal dozornú komisiu fondu o stanovisko k projektu Miki. „A na základe výsledkov kontroly a odporúčania dozornej komisie fond splnomocnil právnu kanceláriu na podanie trestného oznámenia,“ uviedol. „Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce úkony poskytnúť nemožno,“ dodal.

Rezort kultúry na mediálnej konferencii pri téme reformy verejnoprávnych umeleckých fondov poukazoval na diskutabilnú selekciu projektov, ktorým udeľujú dotácie a ktorá vytvára podozrenie na preferovanie určitej časti tvorcov a umeleckých oblastí na úkor iných.

Štátny tajomník rezortu Tibor Bernaťák konkretizoval, že napríklad projekt Miki pre seriálovú a filmovú podobu dostal od AVF 537.000 eur, oproti tomu projekt o slovenskom generálovi a hrdinovi SNP Jánovi Golianovi získal od fondu sumu, za ktorú ho nebolo možné realizovať.

Berňaták navyše dodal, že dotačný proces pri projekte Miki vzbudzuje podozrenia z nezákonného konania. „Dozorná komisia zistila, že pri podaní žiadosti existujú podozrenia týkajúce sa pravosti podpisov a pravosti predložených dokumentov,“ spresnil štátny tajomník.

AVF v súvislosti s dotáciou pre filmové dielo o generálovi Golianovi upozornil, že projekt sa uchádza o dotáciu vo výške 2,5 milióna eur. „Vzhľadom na rozpočet a na predložené dokumenty o finančnom zabezpečení projektu komisia odporučila doplniť projekt o ďalšie relevantné informácie a navrhla žiadateľovi požiadať o dotáciu v najbližšom termíne uzávierky,“ dodal Burianek.

Vysvetlil zároveň, že k opatrnosti pri hodnotení finančne náročných projektoch vedie AVF negatívna skúsenosť s projektom filmu a minisérie o generálovi M. R. Štefánikovi. V rokoch 2017 – 2018 poskytol žiadateľovi v tomto prípade dotácie v celkovej sume 670.000 eur. Z dôvodu nedokončenia projektu teraz musí fond vymáhať vrátenie tejto dotácie právnou cestou.