Úvod ZO ZAHRANIČIA Austrália odmietla rozmiestnenie amerických rakiet na svojom území

Austrália odmietla rozmiestnenie amerických rakiet na svojom území

Austrália po rozhovoroch s americkými ministrami obrany a zahraničných vecí odmietla rozmiestnenie rakiet USA na svojom území. Nový minister obrany USA Mark Esper povedal, že USA budú konzultovať rozmiestnenie nových rakiet v Európe a ázijsko-tichomorskom regióne, čím chcú čeliť vzostupu Číny v regióne.

Esper a americký minister zahraničia Mike Pompeo sa cez víkend zúčastnili na samite Austrálie a Spojených štátov. Austrálska ministerka obrany Linda Reynoldsová povedala, že návrh o rozmiestnení rakiet bol spomenutý počas jej stretnutia s Esperom. Americký minister obrany však Reynoldsovú podľa jej slov v tejto súvislosti o nič nepožiadal a ani neočakával žiadosť zo strany Austrálie.

Možnosť rozmiestnenia amerických rakiet odmietol aj austrálsky premiér Scot Morrison. Austrália by sa podľa AFP akoukoľvek oficiálnou žiadosťou v súvislosti s rozmiestnením amerických rakiet na svojom území dostala do zložitej situácie vo vzťahu s dlhoročným spojencom USA a hlavným obchodným partnerom Čínou. Krajina sa snaží udržať si dobré pracovné vzťahy s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.