Úvod Veda & Tech Autonómne lode s elektrickým pohonom nahradia kamióny

Autonómne lode s elektrickým pohonom nahradia kamióny

Vizualizácia: archív

Autonómne riadenie a elektrický pohon sa stáva nezadržateľným trendom v automobilovej doprave. Revolúcie, ktorá prichádza na súši, sa však dočkáme aj na vode. Dôkazom je aj nový projekt autonómnych elektrických nákladných lodí lodí pre kontajnerovú prepravu Yara Birkeland. Názov lode vychádza z mena zakladateľa a výskumníka nórskej spoločnosti Yara – Kristiana Birkelanda.

Yara v súčasnosti denne prepravuje tovar za pomoci viac než stovky kamiónov. Za celý rok ide o viac ako 20-tisíc kontajnerov a 40-tisíc jázd, ktoré jazdia po nórskych cestách. Spoločnosť plánuje celý objem prepravy presmerovať na lode. Išlo by o autonómnu, čiže bezpečnejšiu a ekologickú vodnú dopravu bez emisií.

S prvou prepravou ešte s ľudskou posádkou sa ráta v polovici roka 2018, pričom príde k postupnému navyšovaniu počtu lodí. V roku 2020 by už mala doprava fungovať autonómne a lode nebudú riadiť ľudia.

Väčšinu hlavných technológií bude vyvíjať a dodávať spoločnosť Kongsberg. Pôjde o rôzne senzory, elektrické motory, batérie a ďalšie riadiace systémy. Okrem samotnej prepravy sa počíta aj s automatickým robotickým nakladaním a vykladaním kontajnerov v dokoch, ktoré sa budú mať takisto elektrický pohon. Kamiónovú dopravu tak úplne nahradí autonómna lodná.

Autonómne lode Yara Birkeland: