Úvod ZO ZAHRANIČIA Belgicko vyšetruje, či jeho zbrane Ukrajina nepoužíva na útoky na ruskom území

Belgicko vyšetruje, či jeho zbrane Ukrajina nepoužíva na útoky na ruskom území

Foto: archív

Belgicko začalo vyšetrovať, či zbrane, ktoré poslalo Kyjevu na obranu vlastného územia, skutočne slúžia na obranné účely, alebo či sú využívané na boj za hranicami Ukrajiny. Rozhodlo sa tak po správe denníka The Washington Post, podľa ktorého sa v ruskej Belgorodskej oblasti objavili zbrane pochádzajúce z krajín NATO.

Denník The Washington Post cez víkend zverejnil rozsiahlu správu o tom, že zbrane a taktické vozidlá z niektorých členských štátov NATO vrátane Spojených štátov, Česka, Poľska a Belgicka sa objavili v Belgorodskej oblasti, ktorá susedí s Ukrajinou. Zbrane mali použiť ukrajinskí ozbrojenci, ktorí v máji zaútočili na Rusko z Ukrajiny.

„Naše ministerstvo obrany a tajné služby začali vyšetrovať a dožadovať sa informácií o tom, čo sa presne stalo,“ vyhlásil belgický premiér Alexander De Croo. Ako pripomenul, európske zbrane sa na Ukrajinu dodávajú pod podmienkou, že budú použité „na ukrajinskom území a na jeho obranu“, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa podľa De Crooa prísne kontroluje.

Belgický premiér sa odmietol vyjadriť k tomu, čo by sa stalo, ak by sa domnienky v správe ukázali ako opodstatnené. Vyzval však na nevytváranie predčasných unáhlených záverov. Britská vojenská rozviedka koncom mája uviedla, že zatiaľ nie je možné presne určiť, aké diverzné skupiny prenikli z Ukrajiny na ruské územie.