Úvod ZO ZAHRANIČIA Pol milióna Poliakov vo Varšave protestovalo proti vláde

Pol milióna Poliakov vo Varšave protestovalo proti vláde

Foto: archív

Státisíce ľudí protestovali vo Varšave proti súčasnej poľskej vláde. Opozícia protest označila za skúšku svojej schopnosti skončiť po blížiacich sa voľbách osemročnú vládu nacionalistickej vládnej garnitúry.

Do poľského hlavného mesta privážali stovky autobusov prívržencov opozície z celého štátu. Podľa hovorcu organizátorov protestu úrady odhadujú, že do ulíc vyšlo okolo pol milióna Poliakov.

Veľká časť účastníkov tvrdila, že na protest prišla pre roztržku, ktorú vyvolal kontroverzný zákon zameraný na vyšetrovanie ruského vplyvu v krajine. Kritici tento zákon v jeho súčasnej podobe vnímajú ako nástroj na odstránenie politických oponentov vládnucej strany Právo a spravodlivosť z politického života, predovšetkým opozičného lídra Donalda Tuska.

Šéf strany Občianska platforma a expremiér Tusk privítal svojich podporovateľov na proteste slovami, že Poliakov nemožno umlčať. „Prvý krok k víťazstvu je spoznať našu silu. Sme tu, aby Poľsko a Európa videli našu silu,“ uviedol Tusk.

Poľský prezident Andrzej Duda nečakane oznámil, že v zákone na vyšetrovanie ruského vplyvu navrhne zmeny. Zákon pritom podpísal len pred niekoľkými dňami. Protesty sa uskutočnili v deň 34. výročia prvých povojnových demokratických volieb v Poľsku. Na jeseň pritom Poľsko čakajú ďalšie parlamentné voľby. Predvolebné prieskumy naznačujú, že výsledok volieb môže byť tesný.