Úvod ZO ZAHRANIČIA Berlínsky súd označil nočný zákaz prevádzky podnikov za neopodstatnený

Berlínsky súd označil nočný zákaz prevádzky podnikov za neopodstatnený

Foto: archív

Berlínsky správny súd pozastavil platnosť nariadenia vlády nemeckej metropoly, ktorá je zároveň spolkovou krajinou, o zatvorení barov a reštaurácií v čase od 23:00 h do 06:00 h. Podľa súdu totiž nie je zrejmé, či takéto opatrenie môže pomôcť v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Súd tak rozhodol po tom, ako jedenásť majiteľov reštaurácií podniklo proti zákazu právne kroky.

Podľa neho sú hlavným zdrojom nových prípadov ochorenia COVID-19 v Nemecku v súčasnosti súkromné stretnutia rodín a známych, prevádzky na spracovanie mäsa, komunitné centrá, náboženské podujatia alebo súvisia s cestovaním. Obmedzenie otváracích hodín pohostinstiev preto označil za „neprimeraný zásah do slobodného podnikania“.

Vzhľadom na stúpajúci počet prípadov nákazy úrady v nemeckej metropole zaviedli od prísnejšie epidemiologické pravidlá. Týkajú sa skrátenia otváracích hodín barov a reštaurácií či obmedzení kontaktov. V čase od 23:00 h do 06:00 h sa von môže stretávať najviac päť ľudí alebo členovia dvoch domácností. Z 25 na 10 sa znížil i počet účastníkov súkromných stretnutí vo vnútorných priestoroch.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín oznámila sprísnenie epidemiologických opatrení týkajúcich sa zhromažďovania či povinného nosenia rúšok v oblastiach s vysokým počtom nakazených.

V súlade s novými opatreniam bude v oblastiach, ktoré zaznamenajú 35 novonakazených na 100.000 obyvateľov za týždeň, nosenie rúšok povinné na miestach, kde sú ľudia dlhšiu dobu v blízkom kontakte. Na otvorených priestranstvách sa bude môcť zhromaždiť nanajvýš 25 ľudí, pričom pre súkromné stretnutia platí limit 15 osôb.