Úvod Z DOMOVA Krajčí: Dušičky nebudú štandardné. Baránek: Na hroby rodine pôjdem, nik mi v...

Krajčí: Dušičky nebudú štandardné. Baránek: Na hroby rodine pôjdem, nik mi v tom nezabráni

Foto: Pavel Kapusta

Najbližšie sviatky Všetkých svätých a deň Spomienky na všetkých verných zosnulých, čiže Dušičky, by určite nemali byť štandardné. Vyhlásil to minister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa jeho slov sa rokuje aj o znížení mobility, diskutovať o tom však chcú aj s Konferenciou biskupov Slovenska.

K téme sa pred pár dňami vyjadril aj premiér Matovič, ktorý nevylúčil, že počas Dušičiek bude na Slovensku obmedzený pohyb ľudí. V kuloároch sa hovorí o možnom zopakovaní scenára, keď vláda rozhodla o obmedzení pohybu medzi hranicami okresov pred a počas veľkonočných sviatkov.

Na vyjadrenia politikov reagoval politický analytik Ján Baránek. ”Nečudujme, že na Slovensku je veľká skupina popieračov hrozby choroby COVID-19, do ktorej patrím aj ja,” napísal na sociálnej sieti.

“Poznáte niekoho, kto umrel na COVID-19? Poznáte niekoho, kto pozná niekoho, kto umrel na koronavírus? Videli ste na vlastné oči preplnené nemocnice ťažko chorými na COVID-19? Zaznamenali ste nárast činnosti krematórií? Atď… Masívna väčšina z vás odpovie na tieto otázky záporne.

Samozrejme, demagóg namietne: Je to zásluha opatrení vlády! Bola by to pravda, keby smrtnosť ochorenia COVID-19 nebola 0,5 – 1 percento. Z takejto smrtnosti skrátka nijaká katastrofa nebude Už by sme to mali pochopiť. Musíte si ju vymyslieť, alebo – uveriť. A sme doma. COVID- je skrátka nové náboženstvo,” myslí si analytik.

“Keď mi tento rok umierala manželka, nedostal som sa k nej do uzavretej nemocnice pre ‘vražedný’ vírus COVID-19. To bol marec. Verejne vyhlasujem, že sa na Slovensku nenájde policajt, ktorý by mi zabránil ísť v novembri, na Pamiatku zosnulých, na hroby mojej rodiny. Viete prečo? Lebo štát nie ste len vy. Štát som aj ja!” odkázal vláde Baránek.