Úvod Z DOMOVA Berlusconi: Rozhodnutie Moskvy o špeciálnej operácii bolo snahou brániť ruskú menšinu na...

Berlusconi: Rozhodnutie Moskvy o špeciálnej operácii bolo snahou brániť ruskú menšinu na juhu Ukrajiny

Silvio Berlusconi. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin bol dotlačený k tomu, aby na Ukrajine spustil vojenskú operáciu a nastolil v Kyjeve novú vládu. Uviedol to bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi v rozhovore pre taliansku televíziu RAI.

„Putin bol tlačený ruským ľudom, svojou stranou, svojimi ministrami, aby vymyslel túto špeciálnu operáciu,“ povedal Berlusconi. Berlusconi tiež naznačil, že rozhodnutie Moskvy bolo reakciou na výzvu lídrov atakovanej ruskej menšiny na východe Ukrajiny. Dodal, že prišli do Kremľa a Putinovi povedali: „Prosím, bráňte nás, pretože inak nevieme, kde by sme mohli skončiť.“

Niekdajší taliansky premiér spomenul aj svoju návštevu s ruským prezidentom na polostrove Krym, ktorý Rusko znovupripojilo k svojmu územiu v roku 2014, kde videl miestnych obyvateľov ďakujúcich ruskému lídrovi.

Berlusconiho politická strana Forza Italia je súčasťou pravicovej trojkoalície, ktorá je v parlamentných voľbách v Taliansku favoritom. Pod vedením dosluhujúceho talianskeho premiéra Maria Draghiho bolo Taliansko vytrvalým zástancom západných sankcií proti Rusku pre rozpútanie vojny na Ukrajine.

Vlastenecky orientovaná politička Giorgia Meloniová, ktorej strana Bratia Talianska patrí medzi hlavných favoritov volieb, sa zaviazala naďalej podporovať Ukrajinu. Berlusconi a jej ďalší spojenec Matteo Salvini, líder protiimigračnej strany Liga, však na túto tému nemali rovnaký názor.