Úvod ZO ZAHRANIČIA Bezpečnostný expert: Telefonát Navaľného s agentom? Špionážny film pre slaboduchých

Bezpečnostný expert: Telefonát Navaľného s agentom? Špionážny film pre slaboduchých

Foto: archív

Bývalý šéf rozviedky a expert v oblasti spravodajských služieb Igor Cibula považuje ruského opozičného Navaľného v prípade jeho telefonátu s agentom, ktorý vraj mal za úlohu zavraždiť ho, za obeť niektorej spravodajskej služby.

Navaľnyj nedávno zverejnil svoj trištvrtehodinový telefonát s údajným agentom ruskej tajnej služby (FSB). Údajný dôstojník mysliac si, že hovorí so svojím nadriadeným, Navaľnému do detailu opísal, ako sa ho snažil otráviť. Televízia CNN a vzápätí viaceré svetové médiá telefonát zverejnili s tým, že ide o jasný dôkaz, že sa Navaľnyj stal obeťou pokusu o vraždu.

„Epizóda ako zo zlého špionážneho filmu pre slaboduchých,“ zhodnotil to Igor Cibula. „Ako profesionál považujem Navaľného za obeť niektorej spravodajskej služby, ktorá si zahrala malú spravodajskú hru s ruským opozičným politikom,“ okomentoval zverejnený telefonát slovenský expert.

Cibuľa sa stotožnil s názorom bývalého riaditeľa českej vojenskej rozviedky generála Andora Šándora, podľa ktorého epizóda opisovaná Navaľným „za väčší komentár ani nestojí“. Šándor sarkasticky napísal, že „prípad Navaľnyj dostal to správne vianočné rozuzlenie“.

„Ruský opozičný predák telefonicky hovorí z Nemecka so svojím vrahom z FSB, ktorý v domnienke, že má na linke svojho šéfa, mu prezrádza, ako malo všetko prebehnúť. Nemá problém hovoriť nezaisteným telefónom o všetkých detailoch vražednej akcie so svojím ‚nadriadenýmʻ, ktorého hlas si spletie s hlasom Navaľného.“

Pod komentárom Cibulu sa vyjadril k záležitosti aj ďalší slovenský bezpečnostný analytik, Milan Žitný. Ten napísal iba tri slová: „Veľmi nepodarená komédia.“ Podľa Cibulu Navaľnyj naletel a s ním aj politici a médiá. Západ podľa Cibulu zorganizoval absurdný scenár, ktorý jednoducho nie je reálny a výsledok je na smiech.

Navaľnyj skolaboval v auguste počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína. Nemeckí a následne aj iní experti vtedy tvrdili, že sa u Navaľného našli stopy po nervovoparalytickej látke Novičok.