Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden: Cítim sa dobre, som nadšený z prespektívy byť prezidentom aj druhé...

Biden: Cítim sa dobre, som nadšený z prespektívy byť prezidentom aj druhé volebné obdobie

Joe Biden. (Foto: archív)

Osemdesiatročný americký prezident Joe Biden odkázal Američanom, že sa i napriek svojmu pokročilému veku cíti dobre, a upozornil na údajné nebezpečenstvo, ktoré podľa neho pre americkú demokraciu predstavuje bývalý šéf Bieleho domu USA Donald Trump.

„Cítim sa dobre, som nadšený z perspektívy“ byť vo funkcii prezidenta aj druhé volebné obdobie, povedal šéf Bieleho domu, ktorý svoju opätovnú kandidatúru oficiálne oznámil tento týždeň.

V prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia budúci rok v novembri, by Biden mohol opäť čeliť exprezidentovi Trumpovi, ktorý je podľa prieskumov favoritom na republikánsku nomináciu.

Biden je najstarším prezidentom v dejinách USA, na konci prípadného druhého funkčného obdobia by mal 86 rokov. Podľa nedávneho prieskumu si približne polovica amerických demokratických voličov myslí, že súčasný šéf Bieleho domu by sa nemal v budúcoročných voľbách uchádzať o znovuzvolenie najmä pre svoj pokročilý vek.

Biden na mediálnom brífingu v Bielom dome uviedol, že rešpektuje ľudí, ktorí spochybňujú, či je vhodným kandidátom na veľmi namáhavú prácu prezidenta. Podľa jeho slov však ľudia uvidia volebný súboj a posúdia, „či na to má alebo nemá“.

Na otázku, či si myslí, že iba on znovu dokáže poraziť Donalda Trumpa, odpovedal: „Možno nie som jediný, ale poznám ho dobre a viem, aké nebezpečenstvo predstavuje pre našu demokraciu.“