Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden nepresvedčil Rijád, aby výrazne zvýšil ťažbu ropy a oslabil tak Rusko

Biden nepresvedčil Rijád, aby výrazne zvýšil ťažbu ropy a oslabil tak Rusko

Foto: archív

Rokovania prezidenta USA Joea Bidena v Saudskej Arábii zrejme neskončili podľa predstáv americkej strany. Hoci hlavným cieľom bolo presvedčiť Rijád, aby výrazne zvýšil ťažbu ropy a znížil tak zisky Ruska z dôvodu jej vysokých cien, po rokovaní šéf Bieleho domu iba skonštatoval, že “obe strany diskutovali o možnosti zabezpečiť primerané dodávky ropy na svetové trhy“.

Svedčí o tom aj skutočnosť, že Biden po rozhovoroch povedal, že saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána považuje za zodpovedného za vraždu novinára a kritika saudskoarabského režimu Džamála Chášukdžího.

Dodal tiež, že neľutuje svoje predchádzajúce hrozby, že v súvislosti s vraždou novinára urobí zo Saudskej Arábie „darebácku krajinu“. Biden tiež saudskoarabského korunného princa varoval pred budúcimi útokmi na disidentov.

Západní politickí analytici a médiá úspech rokovaní Bieleho domu v Saudskej Arábii neočakávali. Denník The Washington Post dokonca napísal, že po Bidenovej návšteve Saudskoarabského kráľovstva môžeme byť čoskoro svedkami víťazstva Ruska.

Vývoz ruských palív do Saudskej Arábie sa totiž viac ako zdvojnásobil, čo marí snahy USA a NATO o oslabenie Moskvy znížením jej príjmov z vývozu. Svet teda nakupuje ruskú ropu aj prostredníctvom saudských firiem a prípadné zvýšenie dodávok ropy arabskými štátmi môže byť v skutočnosti dôsledkom zvýšenia nákupov ropy z Ruska.