Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden: Nikdy nedovolíme, aby Irán disponoval jadrovými zbraňami

Biden: Nikdy nedovolíme, aby Irán disponoval jadrovými zbraňami

Foto: archív

Washington nikdy nedovolí, aby mal Irán jadrové zbrane. Takto sa zaviazal americký prezident Joe Biden v bezpečnostnej deklarácii, ktorú podpísal spolu s izraelským premiérom Jairom Lapidom. USA a Izrael v dokumente „znovu potvrdzujú nezlomné putá spájajúce tieto dve krajiny a pretrvávajúci záväzok Spojených štátov izraelskej bezpečnosti“.

USA sa v deklarácii zaviazali, že „nikdy nedovolia Iránu nadobudnúť jadrové zbrane a že sú pripravené na to využiť všetky zložky svojej štátnej moci“. Biden Teherán varoval, že Spojené štáty „nebudú donekonečna čakať“ na to, aby Irán splnil americké podmienky na obnovenie jadrovej dohody z roku 2015, známej ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA).

Jadrovú dohodu s Iránom v roku 2015 uzatvorili Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Spojené štáty. Táto dohoda zmiernila tvrdé ekonomické sankcie proti Iránu výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. V roku 2018 však od nej USA odstúpili na základe rozhodnutia Donalda Trumpa a obnovili sankcie proti Iránu.