Úvod ZO ZAHRANIČIA Gazprom nezaručuje bezproblémovú prevádzku Nord Streamu 1. Stále nedostal opravenú turbínu

Gazprom nezaručuje bezproblémovú prevádzku Nord Streamu 1. Stále nedostal opravenú turbínu

Foto: archív

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom nemôže zaručiť bezproblémovú prevádzku plynovodu Nord Stream 1. Nie je totiž jasné, či dostane opravenú turbínu, ktorej servis v Kanade zabezpečila nemecká spoločnosť Siemens Energy.

Nord Stream 1 vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka a je hlavnou trasou na dodávky ruského zemného plynu do EÚ. Teraz prechádza pravidelnou údržbou. „Gazprom nemá k dispozícii žiadne dokumenty, ktoré by spoločnosti Siemens umožňovali vyviezť z Kanady motor kompresorovej turbíny pre stanicu Portovaja,“ uviedla ruská plynárenská spoločnosť.

„Za týchto okolností nie je možné urobiť objektívny záver o ďalšom vývoji situácie pri zaistení bezpečnej prevádzky stanice Portovaja, ktorá je kritickým zariadením pre plynovod Nord Stream,“ dodal ruský podnik. Kanada predtým uviedla, že vydáva „časovo obmedzené a odvolateľné povolenie“, aby vyňala vrátenie zariadenia zo svojich protiruských sankcií.

Hovorca spoločnosti Siemens Energy vyhlásil, že jej experti v nadväznosti na prvý politický krok zo strany Kanady „intenzívne pracujú na všetkých ďalších formálnych povoleniach a logistike“. „Ide o procesy, ktoré podliehajú kontrole vývozu a dovozu. Naším cieľom je čo najrýchlejšie dopraviť turbínu na miesto jej použitia,“ dodal.