Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden s Merkelovou diskutovali aj o Nord Streame 2, prezident USA hovoril...

Biden s Merkelovou diskutovali aj o Nord Streame 2, prezident USA hovoril o “ruskej agresii”

Angela Merkelová a Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden a dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová sa pri stretnutí v Bielom dome zaviazali, že budú spolupracovať pri obrane proti “ruskej agresii” a postavia sa aj proti “nedemokratickým krokom Číny”.

Biden zopakoval svoje obavy ohľadne výstavby plynovodu Nord Stream 2, cez ktorý bude prúdiť ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka, pričom obíde Ukrajinu. Spoločne s Merkelovou sa napriek rozdielnemu názoru na tento projekt podľa jeho slov zhodli na tom, že Rusku nesmie byť umožnené používať energetiku ako zbraň.

„Držíme pri sebe a budeme aj naďalej držať pri sebe pri obrane našich východných spojencov v NATO proti ruskej agresii,“ povedal Biden. USA a Nemecko sú v rámci NATO kľúčovými spojencami, ich vzťah však ochladol za éry Donalda Trumpa. Biden s Merkelovou sa zaviazali, že v budúcnosti vzájomné väzby posilnia.

V prípade plynovodu Nord Stream 2 sa Washington obáva, že tento projekt zvýši závislosť Európy od ruského plynu. USA tiež tvrdia, že tým, že plynovod obíde Ukrajinu a Poľsko, oslabí to bezpečnosť týchto krajín. Od Nemecka pritom žiadajú, aby nejakým spôsobom zabezpečilo, že sa tak nestane.

Stretnutie Merkelovej s Bidenom trvalo vyše hodinu. Biden uviedol, že spolupráca medzi USA a Nemeckom je silná a vyjadril vieru, že takou aj pretrvá. Merkelovú nazval skvelou „osobnou priateľkou aj priateľkou Spojených štátov“. Kancelárka odvetila, že priateľstvo si váži.