Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden sa na výročie smrti Floyda plánuje stretnúť s jeho rodinou

Biden sa na výročie smrti Floyda plánuje stretnúť s jeho rodinou

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden si výročie úmrtia Afroameričana Georgea Floyda počas zákroku polície plánuje pripomenúť v spoločnosti Floydovej rodiny, ktorú pozval do Bieleho domu, informovala na svojej webovej stránke stanica CNN.

Prezident Floydovu rodinu navštívil súkromne v júni minulého roka pred Georgeovým pohrebom. Minulý mesiac sa s členmi tejto rodiny spojil prostredníctvom telefónu po tom, ako bývalého policajta Dereka Chauvina súd uznal za vinného z Floydovho zabitia.

Americký Kongres v súčasnosti rokuje o reforme polície, ktorá je pomenovaná symbolicky po Georgeovi Floydovi, prípomína CNN. Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu ešte v marci tento balík zákonov schválila pomerom hlasov 220:212.

Reformu však zastavil Senát, v ktorom majú demokrati a republikáni zhodne po 50 kresiel. Na schválenie je potrebných najmenej 60 hlasov. Biden bol pôvodne presvedčený, že zákonodarcom sa podarí dohodnúť ešte pred výročím Floydovej smrti, píše CNN.

Floyd zomrel vlani 25. mája v meste Minneapolis po tom, ako mu policajt Derek Chauvin kľačal pri zatýkaní na krku vyše osem minút a ignoroval Floydove sťažnosti na to, že „nemôže dýchať“. Po tomto čine nasledovali v USA aj v iných končinách sveta masové protesty “proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite”.

Chauvina uznala 20. apríla súdna porota v Minneapolise za vinného z vraždy druhého aj tretieho stupňa a tiež zabitia Floyda. Za vinného ho dvanásťčlenná porota uznala vo všetkých bodoch obžaloby.

Za vraždu druhého stupňa mu hrozí 40-ročné za vraždu tretieho stupňa 25-ročné a za zabitie desaťročné väzenie, pričom verdikt s výškou jeho trestu má súd oznámiť 16. júna. Obvineniam v spojitosti s Floydovou smrťou čelia aj ďalší traja bývalí policajti.