Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden si opäť pomýlil európskych politikov – tentoraz Kohla s Merkelovou

Biden si opäť pomýlil európskych politikov – tentoraz Kohla s Merkelovou

Joe Biden. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden počas svojej predvolebnej kampane si opäť pomýlil európskych politikov – tentoraz dvakrát spomenul zosnulého nemeckého kancelára Helmuta Kohla namiesto bývalej kancelárky Angely Merkelovej.

Bidenovi sa slovný prešľap stal v New Yorku, keď opisoval rozhovory, ktoré podľa vlastných slov viedol s európskymi lídrami na stretnutí skupiny G7 vo Veľkej Británii v roku 2021, niekoľko mesiacov po nepokojoch a útoku na Kapitol.

Biden na oboch podujatiach povedal, že Helmut Kohl (zomrel v roku 2017) sa ho spýtal, ako by reagoval, keby si prečítal o ľuďoch, ktorí vtrhli do britského parlamentu a zabíjali policajtov, aby zabránili zvoleniu premiéra. Na samite v roku 2021 sa zúčastnila Merkelová.

Tieto poznámky neboli prvou Bidenovou zámenou európskych lídrov za posledné dni. Na predvolebnom podujatí v Las Vegas si pomýlil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s jeho predchodcom Francoisom Mitterrandom, ktorý zomrel pred 28 rokmi, a navyše ho označil za prezidenta Nemecka.

Osemdesiatjedenročný Biden, ktorý v novembrových prezidentských voľbách bude takmer s istotou opäť kandidovať za demokratov, publiku rozprával o stretnutí s francúzskym lídrom na samite G7 počas prvého roku svojho pôsobenia v prezidentskom úrade.

Minulý rok v apríli si Biden v Írsku vo svojom prejave pomýlil All Blacks, národný ragbyový tím Nového Zélandu, s britskou vojenskou jednotkou Blacks and Tans, ktorá je tam známa svojou úlohou v írskej vojne za nezávislosť (1919 – 1921).

Prieskum televízie NBC News, ktorý sa uskutočnil v januári tohto roka, ukázal, že obavy o duševné a fyzické zdravie prezidenta Joea Bidena má 76 percent voličov vrátane polovice demokratov. Mnohí otvorene spochybňujú jeho mentálnu spôsobilosť vykonávať funkciu prezidenta.