Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden v Paríži deklaroval, že USA budú naďalej podporovať Ukrajinu

Biden v Paríži deklaroval, že USA budú naďalej podporovať Ukrajinu

Joe Biden a Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Americký prezident Joe Biden a šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron po stretnutí v Paríži opäť ubezpečili Ukrajinu, že vo vojne s Ruskom ju budú naďalej podporovať. Obaja prezidenti hovorili aj o situácii na Blízkom východe a ekonomike.

Macron privítal Bidena s vojenskými poctami pri Víťaznom oblúku, kde obaja prezidenti položili veniec k hrobu neznámeho vojaka a znovu zapálili večné ohne na pamiatku obetí 2. svetovej vojny.

Po recepcii a stretnutí v Elyzejskom paláci medzi štyrmi predstúpili Macron a Biden pred novinárov. Biden zdôraznil, že „USA stoja pevne na strane Ukrajiny“. Varoval, že ruský prezident Vladimir Putin sa na Ukrajine nezastaví a potom bude ohrozená „celá Európa, a to nedopustíme“.

Bidenova administratíva dala pred rokovaním hláv štátov jasne najavo, že nepodporí Macronovu iniciatívu vyslať na Ukrajinu vojenských inštruktorov. Francúzsko o takomto kroku podľa Macrona rokuje s ďalšími partnermi v NATO a viacerí už s ňou vyslovili svoj súhlas. Zodpovedajúce plány by mali byť dokončené v „najbližších dňoch“.

Prezidenti ďalej uviedli, že ich krajiny zintenzívnia svoje úsilie, aby zabránili eskalácii vojny Izraela s militantným palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, a zamerajú sa na zmiernenie napätia medzi Izraelom a Hizballáhom, Iránom podporovaným politickým hnutím pôsobiacim v Libanone.

Prezidenti v tejto súvislosti privítali správu, že izraelské sily oslobodili štyroch rukojemníkov zadržiavaných od vlaňajšieho októbra Hamasom v Pásme Gazy. „Neprestaneme pracovať, kým sa všetci rukojemníci nevrátia domov a nedosiahne sa prímerie,“ povedal Biden.

Macron sa Bidenovi pred novinármi poďakoval za jeho to, že je prezidentom svetovej veľmoci, ale robí to „s lojalitou partnera, ktorý má rád a rešpektuje Európanov“. Biden sa na návšteve Francúzska zúčastnil aj na oslavách 80. výročia vylodenia spojencov v Normandii.

V Paríži sa tiež stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorému sa ospravedlnil za niekoľkomesačné meškanie najnovšej americkej vojenskej pomoci spôsobené spormi v Kongrese.