Úvod ZO ZAHRANIČIA Pri útokoch Ukrajiny na Luhanskú a Chersonskú oblasť zahynulo 27 ľudí

Pri útokoch Ukrajiny na Luhanskú a Chersonskú oblasť zahynulo 27 ľudí

Foto: archív

Najmenej 27 mŕtvych si údajne vyžiadali ukrajinské útoky na Luhanskú a Chersonskú oblasť. Oznámili to tamojší predstavitelia. Gubernátor Chersonskej oblasti Vladimir Saľdo informoval, že pri ukrajinských útokoch na tamojšiu obec Sadove zahynulo najmenej 22 ľudí a ďalších 15 utrpelo zranenia.

Ukrajinské sily podľa neho zasiahli obec najprv navádzanou bombou francúzskej výroby a následne zaútočili raketou z amerického systému HIMARS. Podľa Saľda zámerne útočili opakovane, aby tak spôsobili väčší počet obetí. K druhému útoku totiž podľa neho prišlo po tom, ako z okolitých domov vyšli ľudia, aby pomohli raneným.

Gubernátor Luhanskej oblasti Leonid Pasečnik zasa uviedol, že ukrajinský raketový útok na mesto Luhansk, metropolu tejto oblasti, si vyžiadal najmenej päť mŕtvych. Pri útoku sa podľa jeho slov okrem toho zranilo 60 ľudí. Ukrajina sa ani k jednému z útokov doteraz nevyjadrila.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že Kyjev útočil v noci bezpilotnými lietadlami aj na ruskom území. Tamojšia protivzdušná obrana údajne zničila dovedna 25 dronov, a to nad regiónom Kubáň či Astrachánskou oblasťou na juhu, Tulskou oblasťou na západe krajiny a tiež nad anektovaným Krymským polostrovom.

Ruskí predstavitelia informovali, že ich protivzdušná obrana zostrelila ukrajinské drony aj nad ruskou republikou Severné Osetsko, ležiace asi 900 kilometrov od frontovej línie v ukrajinskej Záporožskej oblasti. Podľa ruského rezortu obrany bol zničený jeden ukrajinský dron, zatiaľ čo tamojší líder Sergej Menjailo informoval až o troch zostrelených bezpilotných lietadlách.

Ukrajinská protivzdušná obrana taktiež hlásila, že ich zostrelila nad štyrmi oblasťami – Dnepropetrovskou, Charkovskou, Poltavskou a Záporožskou – deväť z trinástich ruských dronov. Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak uviedol, že v dôsledku týchto útokov boli poškodené obchodné a obytné budovy i elektrické vedenie.