Úvod ZO ZAHRANIČIA Biden: Zelenskyj mi sľúbil, že Ukrajina stíhačkami F-16 nezaútočí na ruské územie

Biden: Zelenskyj mi sľúbil, že Ukrajina stíhačkami F-16 nezaútočí na ruské územie

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „jednoznačne ubezpečil” Spojené štáty, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 na útoky na ruské územie. „Dostal som od Zelenského jednoznačné ubezpečenie, že ich nepoužijú na útoky na ruské geografické územie, ale použijú ich proti ruským jednotkám iba na ukrajinskom území“, povedal americký prezident Joe Biden na samite G7 v japonskej Hirošime.

Šéf Bieleho domu zasa svojho ukrajinského kolegu ubezpečil, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa “nepodarí zlomiť vôľu spojencov Ukrajiny”. Biden zároveň avizoval aj nový balík balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, ktorý bude zahŕňať muníciu a obrnené vozidlá.

Americký prezident už predtým uviedol, že USA podporia výcvik ukrajinských pilotov na obsluhu stíhačiek F-16, čím položil základy pre ich prípadnú dodávku na Ukrajinu. Zelenskyj poďakoval partnerom za prísľub posilnenia ukrajinského letectva. „Sme naozaj vďační Spojeným štátom,“ povedal novinárom. Zároveň však dodal, že doteraz nevie, koľko stíhačiek F-16 Ukrajina dostane.