Úvod ZO ZAHRANIČIA Bidenovi pred voľbami založili profil na čínskom TikToku

Bidenovi pred voľbami založili profil na čínskom TikToku

Foto: archív

Americkému prezidentovi Joemu Bidenovi jeho volebný tím založil profil na čínskej sociálnej sieti TikTok a zverejnili tam jeho prvé video dlhé 26 sekúnd. Platforma poskytuje priestor na oslovenie prevažne mladých voličov pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú v USA konať v novembri.

TikTok vlastní čínska spoločnosť ByteDance a mnohí americkí politici ju v posledných rokoch obviňovali, že slúži na šírenie propagandy čínskej vlády, čo spoločnosť opakovane poprela. Najvýraznejšia kritika prišla z radov Republikánskej strany, no aj od členov Bidenovej vlády.

Viaceré štáty aj federálna vláda USA zároveň zakázali používanie aplikácie na vládnych zariadeniach. Štát Montana ju chcel dokonca zakázať úplne, čo však vlani v decembri zablokoval americký súd.

Hoci Washington naďalej pozorne skúma TikTok, zdá sa, že ďalšie patrenia na federálnej úrovni sa už nechystajú. „Teraz sa zdá, že zákaz bol skôr presadzovaný na získanie politických bodov a že nešlo o serióznu legislatívnu snahu,“ povedal v tejto súvislosti pre britský denník The Guardian obhajca občianskych práv David Greene.