Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko zaradilo na zoznam hľadaných osôb politikov z pobaltských štátov

Rusko zaradilo na zoznam hľadaných osôb politikov z pobaltských štátov

Kaja Kallasová a Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Rusko zaradilo na zoznam hľadaných osôb litovského ministra kultúry Simonasa Kairysa, primátora litovského mesta Klaipéda Arvydasa Vaitkusa a niekoľko desiatok ďalších litovských politikov a verejných činiteľov. V databáze ruského ministerstva vnútra je takmer 100.000 takýchto oznámení o hľadaných osobách.

V databáze hľadaných osôb sa nachádza aj estónska premiérka Kaja Kallasová, ako aj bývalá lotyšská ministerka vnútra Marija Golubevová, 67 lotyšských poslancov, 15 členov mestskej rady v Rige a ďalší. Kremeľ oznámil, že estónsku premiérku a ďalších pobaltských predstaviteľov zaradil na zoznam hľadaných osôb za nepriateľské konanie k Moskve.

„Sú to ľudia, ktorí podnikajú nepriateľské akcie proti historickej pamäti a našej krajine,“ objasnil novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Litovský minister kultúry kroky Moskvy komentoval slovami, že Rusko pokračuje v boji proti demokracii a ľudským právam. „Som rád, že moja práca pri rozoberaní trosiek sovietizácie nezostala nepovšimnutá,“ dodal Kairys.

Minulý rok začal v Litve platiť zákon o desovietizácii, zakazujúci propagáciu totalitných a autoritárskych režimov a ich ideológií na verejných priestranstvách. V dôsledku toho sa z verejných priestranstiev začali odstraňovať podľa litovského vedenia symboly “totalitarizmu a autoritárstva” – pomníky, názvy ulíc, námestí a iné symboly.