Úvod ZO ZAHRANIČIA Bielorusko: Nové sankcie EÚ hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny

Bielorusko: Nové sankcie EÚ hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny

Foto: archív

Bielorusko tvrdí, že najnovšie ekonomické sankcie, ktoré naň uvalila EÚ v reakcii na májový incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, hraničia s vyhlásením ekonomickej vojny. Uviedlo to tamojšie ministerstvo zahraničných vecí.

Minsk vyhlásil, že rozsiahle európske sankcie budú mať nepriaznivé dôsledky pre obyvateľov Bieloruska. Varoval tiež, že bude nútený prijať recipročné opatrenia, ktoré by mohli zasiahnuť občanov a podniky v EÚ.

“EÚ pokračuje v deštruktívnych krokoch proti bieloruskému obyvateľstvu, aby tak ‘finančne vyžmýkala režim’. V skutočnosti to však hraničí s vyhlásením ekonomickej vojny,” uviedol bieloruský rezort diplomacie.

Ministri zahraničných vecí EÚ schválili na stretnutí v Luxemburgu rozsiahle sankcie voči Bielorusku, ktoré postihujú celé sektory tamojšej ekonomiky. Rozšíril sa tiež zoznam sankcionovaných osôb.

Pribudlo doň osem organizácií a 78 osôb vrátane Lukašenkovho syna Dzmitryja a manželky jeho druhého syna Viktara – Lilije, ako aj niektorých bieloruských ministrov, prokurátorov, sudcov či rektorov univerzít.

Na nových sankciách sa ministri dohodli v reakcii na odklon lietadla spoločnosti Ryanair, ktoré 23. mája počas letu z Grécka do Litvy núdzovo pristálo na minskom letisku. Stalo sa tak pre nahlásenie bomby na palube, ktoré sa však ukázalo byť falošné. V lietadle bol aj bieloruský opozičný novinár a aktivista Raman Pratasevič s priateľkou Sofiou Sapegovou, ktorých po pristátí zadržali.